21 lutego – Dzień Języka Ojczystego

To jest Klara z Dziadkiem Ryszardem. Na tym zdjęciu wiekowo dzieli ich ponad 80 lat, ale zawsze mieli bardzo bliskie relacje. Kiedy Klara była malutka, Dziadek woził ją w wózeczku opowiadając jaki piękny jest świat. Kiedy była trochę strasza, często sadzał ją sobie na kolanach, czytał jej książki i wiersze lub opowiadał o całej rodzinie. Jaki jest szczęśliwy i dumny, że ma taką cudowną wnuczkę. Dziadka Ryszarda już nie ma. Odszedł niemal rok temu, ale Klara go nadal pamięta. Kiedy ogląda ich wspólne zdjęcia, często mówi rodzicom, że bardzo za Dziadkiem tęskni. Obecnie Klara ma niemal 5 lat i jest w pełni dwujęzyczna. Dzięki temu może swobodnie rozmawiać z członkami rodziny, którzy mieszkają w Polsce. [end]Zna i rozumie polskie piosenki i rymowanki, która jej mama pamieta jeszcze z dzieciństwa. Na półce w jej pokoju stoją liczne polskie książki, które uwielbia czytać z mamą. Podczas wyjazdów do Polski rozumie wszystkich dookoła, swobodnie bawi się z dziećmi spotkanymi na placu zabaw czy nad Bałtykiem.Chodzi z mamą do kina i do teatru lalek. Klara urodziła sie i wychowuje sie w Irlandii, ale w Polsce zawsze czuje się jak w drugim domu. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby Klara nie znała języka polskiego… Tata Klary jest Irlandczykiem, a mama Polką. To ona przekazała Klarze swój język ojczysty , od pierwszych dni życia mówiąc do niej wyłącznie po polsku. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym szczególnym dniu wyjątkowo gorąco apelujemy do wszystkich rodziców mieszkających na emigracji, aby przekazywali swoim dzieciom dar języka ojczystego. Jest on nośnikiem ich miłości, kultury i tradycji, w której sami wzrastali. Wszystkiego, co nas kształtuje i co jest w życiu najważniejsze.

Konkursy! Nasi uczniowie triumfują.

Nasi uczniowie po raz kolejny triumfują w kolejnych konkursach!W ubiegłą sobotę w Polska Akademia Wiedzy w Dublinie odbył się konkurs „Mistrz Ortografii”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie we wszystkich kategoriach wiekowych