NASZE METODY NAUCZANIA
W wyniku poszukiwań najlepszych rozwiązań edukacyjnych i biorąc pod uwagę potrzeby uczniów na emigracji proponujemy połączenie metod, które w zestawieniu dają niezwykle skuteczne rezultaty.
Już od przedszkola w ramach przygotowania naszych uczniów do samodzielnego czytania i wprowadzamy samogłoski i wyrażenia dźwiękonaśladowcze według Symultaniczno- Sekwencyjnej nauki czytania, której twórczynią jest prof. Jagoda Cieszyńska.
Podczas naszych sobotnich spotkań dbamy o wszechstronny rozwój uczniów w sferze intelektualnej, społecznej, kulturowej, językowej, emocjonalnej i ruchowej.
Na każdą sobotę przygotowujemy nowy temat, tak aby dzieci mogły poznać jak najwięcej nowych słów w języku polskim. Słów, które pobudzają je do mówienia, komunikowania z innymi.
Rozbudzamy w dzieciach chęć czytania. Sięgamy do polskiej i światowej literatury dopasowanej do ich wieku i rozwoju emocjonalnego.
Tworzymy spektakle teatralne, w których uczniowie są aktorami, scenografami, scenarzystami i muzykami.
Dbamy o rozwój motoryki małej i dużej u najmłodszych, a to w atmosferze radosnej zabawy w grupie rówieśniczej. Poprzez zorganizowane zabawy, dzieci zaspokajają swoją ruchliwość i żywotność oraz rozwijają cechy motoryczne np. wytrzymałość, szybkość, zwinność, zręczność i koordynację.
Pamiętamy w tych zabawach o polskich tradycjach w muzyce i śpiewie. Co sobotę przygotowujemy dla dzieci różne ćwiczenia, na rozwój motoryki małej, które mają jak najlepiej przygotować rękę do nauki pisania.
Metody wykorzystywane w naszej szkole
- METODY AKTYWIZUJĄCE
- programowanie języka polskiego
- komunikacyjne metody nauczania języka polskiego
- elementy Metody Krakowskiej w tym Symultaniczno – Sekwencyjna Nauka Czytania®
- Lego logos
- Lekcja odwrócona
- metoda projektowa
- metoda kreatywnego myślenia
- nauka poprzez doświadczenie
Kształtowane kompetencje i umiejętności
- ćwiczenia ogólnorozwojowe
- rozwój kompetencji społecznych / wspieranie kształtowania tożsamości dziecka,
- kształcenie pojęć matematycznych (matematyka użytkowa)
- rozwijanie zainteresowania kulturą polską, tradycją i językiem polskim
- aktywne uczenie się przez działanie, tu wdrażamy metody aktywizujące ponieważ chcemy, aby nauka była zabawą a zabawa nauką
- wykorzystanie wiedzy i umiejętności w praktyce