SYSTEM OCENIANIA
Zainspirowani działaniami „Budzącej się szkoły” stosujemy system Oceniania Kształtującego.
Na czym on polega?
Doceniamy
– nie oceniamy
Zasady „NaCoBeZU":
„Na co będę zwracał uwagę, gdy będę cię oceniać” (czego będę oczekiwać po skończonej lekcji) – to nic innego, jak dokładnie i w języku ucznia sformułowane kryteria sukcesu, prezentowane uczniom przez nauczyciela na początku roku szkolnego i na początku każdej lekcji, projektu, aktywności.
Dzięki NaCoBeZu uczniowie wiedzą, jakie wiadomości i umiejętności muszą opanować na lekcji i jaki poziom wykonania zadania jest wymagany. To sprawia, że czują się „bezpiecznie”, nie są zaskoczeni.
Źródło: Budząca się szkoła
Pozostałe elementy oceniania kształtującego:
- Określanie celów lekcji.
- Informacja zwrotna zamiast oceny sumującej.
- Odejście od systemu oceniania cyfrowego.
- Uczniowie otrzymują od nauczyciela rozpisane wymagane treści i umiejętności z danego przedmiotu.
- Jeżeli nauczyciel stosuje metodę testu, traktuje go, jak każde inne ćwiczenie, które ma monitorować postępy ucznia i identyfikować obszary, gdzie można się jeszcze poprawić. Dają one i nauczycielowi, i uczniowi wgląd do postępów w nauczaniu. Testy nie są oceniane ocenami cyfrowymi.
- Uczeń otrzymuje na koniec każdego projektu/semestru informację zwrotną od nauczyciela co potrafi, a co może jeszcze poprawić.
Ponadto każdy uczeń klas 4-8 i liceum:
- Prowadzi "dziennik pracy ucznia" na każdym przedmiocie,
- Tworzy słownik trudnych wyrazów na języku polskim,
- Pracuje nad słownikiem terminów na historii, geografii oraz na matematyce,
- Cykliczne sprawdza poziom przyswojonej wiedzy i umiejętności na podstawie przepracowanego materiału, w postaci. m.in. "Leniwca".
- "Leniwiec" - to lista przerobionych tematów z rozpisanymi zagadnieniami, które uczeń ma za zadanie opanować. Leniwiec jest podsumowaniem zdobytej wiedzy i umiejętności. Uczeń sam ocenia na jakim poziomie opanował przerobiony materiał, co daje mu poczucie sprawczości, zachęca do samokształcenia, pomaga w organizacji działań i motywuje. Uczeń na bieżąco sam monitoruje swoje postępy.