XVIII Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej, Łomża 2018

Lekkoatletyka, pływanie, strzelanie, szachy, zpasy, koszykówka, siatkówka, piłka nożna i jeszcze wiele innych dyscyplin sportowych to nieodłączna część Igrzysk Polonijnych, które już po raz osiemnasty odbywają się w Łomży, a których częścią jako szkoła jesteśmy po raz drugi. I po raz drugi jako reprezentacja Irlandii wzbudziliśmy sensację. [end]Zielone koszulki, czapki w kolorach irlandzkiej flagi, wielka flaga – to był nasz znak rozpoznawczy nie tylko na trybunach, ale i na ulicach Łomży, która przyjęła nas niezwykle gościnnie. Igrzyska rozpoczęły się wielką galą otwarcia, w której uczestniczyli zawodnicy z 8 krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Rumuni, Ukrainy, Białorusi, Polski i Irlandii. Na galę zaproszono również gości z lokalnej społeczności i samorządów, związanych przede wszystkim z Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, organizatorem Igrzysk. Oficjalnego otwarcia dokonali prezes Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Łomży Hanna Gałązka i wiceprezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Krzysztof Łachmański. W trakcie gali, prowadzonej przez nieocenionego Sebastiana Jaworowskiego, oglądaliśmy zarówno część oficjalną, jak i artystyczną, na którą składały się występy „Wołyńskich słowików” i polskich grup hip-hopowych i break dance`owych – Aerobic Dance i Break Dance. Do odczytania apelu Igrzysk został wytypowany nasz uczeń Mateusz Panfil. Drugą część dnia spędziliśmy na nabożenstwie w łomżyńsiej katedrze oraz w auli II Liceum Ogólnokształcącego, gdzie uczestniczyliśmy w występach artystycznych zespołów polonijnych. Na scenie m.in. „Wołyńskie słowiki”, Grupa Teatralna SP9, Progimnazjum im. Jana Pawła II z Wilna no i oczywiście nasi uczniowie, którzy odśpiewali hymn Szkoły SEN. Nasz występ zakończyły naprawdę gromkie brawa! Kolejne dni to już zmagania sportowe, w których szło nam naprawę bardzo dobrze, co widać chociażby po ilości medali i pucharów, które z nami wrócą do Dublina. Największym sukcesem okazały się zawody lekkoatletyczne, w których nasi uczniowie królowali. Sztafeta dla chłopaków i dziewczyn – srebro. W kategorii drużynowej dziewczyny – brąz, chłopaki – złoto! Wśród zwycięzców w swoich kategoriach – Weronika Narloch zdobyła srebro w biegu na 60m, Ciomek Weronika zajęła 5 miejsce, a Emilia Jachna 6 miejsce na tym samym dystansie. 300m dziewcząt to z kolei brąz dla Weroniki Ciomek i 6 miejsce dla Natali Gil. Skok w dal był rówież zwycięski dla naszych dziewczyn, złoto przypadło Weronice Narloch, brąz Natali Gil, 6 miejsce dla Emilki Jachny. Bezkonkurencyjne były nasze dziewczęta w rzucie piłeczką palantową – Maja Ickiewicz królowała na 1 miejscu, a brąz wywalczyła Natalia Gil. Wśród chłopaków najlepszy okazał się Paweł Krakowiak, który zdobył złoto na 60m, złoto w skoku w dal i 4 miejsce w pływaniu, kolejni zwycięzcy to Wiktor Szall, który zdobył brąz w biegu na 300m i Mateusz Owsianka srebro w skoku w dal. Kolejne dni, to kolejne rozgrywki i emocje sportowe, piłka nożna, szachy i strzelanie z broni sportowej. I chociaż dyscypliny te, poza brązem w szachach dla Patryka Brożyńskiego w kategorii chłopców do lat 10, zakończyły się bezmedalowo, to doświadczenie i sportowe wyzwania dla naszych zawodników okazały się bezcenne. Nowością na tegorocznych Igrzyskach okazały się biegi rocznicowe – na 1918m, 966m i 600m dla najmłodszych. Skąd te odległości? Wynikają one z okrągłych rocznic wydarzeń historycznych, jakie przypadają w tym roku – 1918 rok to data odzyskania Niepodległości, 600 lat to wiek naszej ukochanej Łomży, a 966 rok to oczywiście data Chrztu Polski. W biegu mogli startować wszyscy uczestnicy Igrzysk i wszyscy bez wyjątku otrzymali pamiątkowy medal. Najlepsi otrzymali puchary. Ostatnim akordem Igrzysk była oczywiście ceremonia zamknięcia i wręczenie pucharów dla najlepszych drużyn i zawodników indywidualnych w poszczególnych kategoriach. W dekoracje sportowców wplecione byly ponownie występy artystyczne i podziękowania dla współorganizatorów Igrzysk, w tym dla naszej Szkoły. Ponownie godnie prezentowaliśmy się w zielonych strojach, które wzbudzały zachwyt gości, publiczności i zawodników z innych krajów. Po Igrzyskach rozpoczęliśmy naszą tygodniową kolonię, która również zostanie szczegółowo opisana i sfotografowana. Koniecznie zobaczcie galerię zdjęć.