Scrabble w Szkole SEN

Od kilku tygodni rozgrywamy w szkole partyjki Scrabble. Cóż to za pomysł, zapytacie? Początkowo uczniowie kl. 4-6 i gimnazjum też byli zdziwieni, gdy zamiast oczekiwanej Pani od polskiego czy matematyki, zjawiła się w klasie bibliotekarka z pudłami gry planszowej. Teraz niektórzy dopytują się, czy w najbliższą sobotę także będziemy grać w literaki. [end]Nawet ci, którzy początkowo nie wierzyli w swoje możliwości, często chcą dokończyć turę, mimo że dzwonek na przerwę zabrzmiał już dawno. Nie wspominając o emocjach, jakie towarzyszą rozgrywkom międzyklasowym.A jakież z tego pożytki poza zabawą? Niezliczone. Otóż Scrabble pobudzają wyobraźnię, rozwijają pamięć, pozwalają też poznać meandry poprawnej polszczyzny.

  • Większość dzieci nie czyta zbyt dużo, przez co mają mały zasób słownictwa, a Scrabble zmuszają do poznawania i odkrywania nowych wyrazów.
  • Uczniowie popełniają sporo błędów językowych, zwłaszcza ortograficznych. Dzięki Scrabble są zmuszeni do stosowania poprawnych form, a przynajmniej sprawdzenia wyrazu w słowniku, co też jest ważnym elementem kształcenia językowego.
  • Przy okazji to także matematyka, bo należy szybko i poprawnie sumować punkty.
  • Młodzi ludzie uwielbiają rywalizację. Scrabble podczas zajęć lekcyjnych są niczym innym jak mądrze kierowaną rywalizacją, przez co uczą się oni, jak zdrowo konkurować.

Nasza młodzież poznała już zasady gry i są w niej coraz lepsi. Jednemu z uczniów udało się wyłożyć w jednym ruchu wszystkie swoje litery, za co otrzymał dodatkowe 50 punktów. Przed nami szkolny turniej Scrabble. Uczniowie wybrali po czterech najlepszych skrablistow z każdej klasy. Przedstawiciele 4a i 4b zmierzą się z klasa 5 już w najbliższą sobotę 3 maja. Zaś kl. 6 stanie w szranki z kl. 1 i 3 gimnazjum za tydzień 10 maja.Wszystkim młodym skrablistom życzymy powodzenia!

Inne ciekawe newsy

Premiera zbioru opowiadań „Kraina wyobraźni”

Agata Bizuk oficjalnie była naszym gościem specjalnym podczas sobotniego spotkania autorskiego z młodzieżą klas od 6 wzwyż. Odpowiedziała ona na zaproszenie naszej polonistki Julity Górzyńskiej -Brenzak, a okazja była szczególna!

Bal karnawałowy – szalone lata 70-te

Bal karnawałowy w stylu szalonych lat 70-tych jakiego jeszcze nie było! Przepiękne stylizacje, wspaniała muzyka, zabawa od pierwszych minut balu, parkiet zapełniony przez cały wieczór i cudowne humory, tak w

Bal wenecki

Bal wenecki – taki temat przyświecał naszym uczniom podczas szukania przebrania na zabawę karnawałową klas 4 i 5 klas. A zadanie wykonali po mistrzowsku, ponieważ stroje które zaprezentowali były przepiękne!