Szkolne sukcesy i osiągnięcia

Polska Szkoła w Dublinie SEN powstała w lutym 2010 roku pod egidą Stowarzyszenia Edukacyjnego Nauczycieli jako wspólna spontaniczna inicjatywa rodziców i nauczycieli mieszkających na co dzień w stolicy Irlandii Dublinie.

Czym możemy się pochwalić?

Kampania "Kto Ty jesteś"

Kampania społeczna #KTOTYJESTEŚ realizowana jest przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy m.in. z Senatem RP, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Nasza szkoła była pomysłodawcą i partnerem merytorycznym kampanii. Akcja ta skierowana jest do mieszkających poza granicami kraju osób polskiego pochodzenia i polega na promowaniu nauki języka polskiego wśród dzieci mających polskie korzenie. 

Olimpiada Szkół Polonijnych z Irlandii

Jesteśmy dumnym organizatorem największej międzyszkolnej Polonijnej Olimpiady na świecie. Od kilkunastu lat do rywalizacji w konkurencjach naukowych, artystycznych i sportowych stawiają się w Dublinie szkoły z całej Irlandii. W latach 2011-2019 ogólna liczba uczestników wyniosła 12 tysięcy. 

Uczniowie, nauczyciele i rodzice walczą o medale i tytuł mistrzowski w kategoriach:

 • artystycznej
 • naukowej
 • sportowej

Akademia Nauczyciela

Projekt współorganizowany z Ministrem Edukacji Narodowej, Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów KLANZA  na zorganizowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli polonijnych, w oparciu o współpracę i opiekę merytoryczną ekspertów z trzech uniwersytetów: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa oraz partnerów i konsultantów z krajów z całego świata. Przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy 44 webinaria (po 90 minut każde) dla szkół i nauczycieli polonijnych.

Strona Akademii Nauczyciela

Działania charytatywne

Szeroko rozumiana działalność charytatywna, wolontariat, czy po prostu wspieranie różnych akcji i fundacji, to wartość na stałe wpisana w życie szkoły. 

Co roku szkoła zamienia się w sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbieramy pieniądze i dary na hospicja, schroniska dla zwierząt, ofiary wojny w Ukrainie, indywidualne przypadki potrzebujących wsparcia finansowego. 

Współpraca

Życie na emigracji to nieustanna integracja , zarówno ze środowiskiem polonijnym, jak i irlandzkim. Pełnimy funkcję pomostu pomiędzy instytucjami irlandzkimi a Polakami mieszkającymi w Irlandii. 

 

Zainicjowaliśmy szereg wydarzeń kulturalno-sportowych:

 • Polsko- irlandzki festiwal literacki – współpraca z organizacją Irish Literature. 
 • KICK-OFF – współpraca z Football Association of Ireland (FAI).
 • Festiwal PolskaEire – festiwal powstał jako kolaboracja Ambasady Polski w Dublinie z irlandzkim Ministrem Aodhán Ó Ríordáin i FAI.
 • Parada św. Patryka – od lat jesteśmy częścią głównej parady Festiwalu św. Patryka, idącej ulicami Dublina i podziwianej przez kilkaset tysięcy ludzi zgromadzonych na ulicach stolicy Irlandii. 
 
Ponadto współpracujemy z:
 
 • Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”
 • Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”
 • Ministerstwem Edukacji Narodowej
 • Senatem Rzeczpospolitej Polskiej
 • Fundacją Edukacja dla Demokracji
 • Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej w Dublinie

Własne podręczniki i publikacje

Jako szkoła posiadamy własne podręczniki do nauczania zintegrowanego. Podręczniki przewidziane są dla dzieci rozpoczynających naukę szkolną i głównym założeniem jest nauka czytania, pisania oraz kształtowanie praktycznych kompetencji językowych. Podręczniki zostały napisane przez zespół ekspertów: dr Elżbietę Ławczys, Lucynę Bzowską, Alinę Godlewską, Anetę Zawacką-Uveges. Publikacje zostały wzbogacone tekstami Tomasza Bastkowskiego. 

Autorskie podręczniki

Edukacja wczesnoszkolna 

1. „CZYTAM I PISZĘ” klasa 1 poziom 1 (6-7 lat) 

2. „CZYTAM I PISZĘ” klasa 1 poziom 2 (6-7 lat) 

3. „UCZĘ SIĘ, BAWIĘ I POZNAJĘ ŚWIAT” klasa 2 (7-8 lat) 

4. „UCZĘ SIĘ, BAWIĘ I POZNAJĘ POLSKĘ” klasa 3 (8-9 lat) 

5. „UCZĘ SIĘ CZYTAĆ” przedszkole 4-5 lat 

6. „UCZĘ SIĘ CZYTAĆ I PISAĆ” XII-II klasa 0 (5-6 lat)

Księgarnia Fundacji SEN

Historia

Historia dla klas 4 – w przygotowaniu

Publikacje szkolne, które tworzyli nasi uczniowie wraz z nauczycielami.

 1. „Kraków podbija Irlandię” i „Dublin podbija Kraków” – 
 2. „Senne mruczanki, czyli co zrobiłby kot, gdyby pan powrócił” 
 3. „Komiks o Pawle Edmundzie Strzeleckim
 4. „Kilka słów o przyjaźni”
 5. „Wariacje Narodowo-Baśniowe”
 6. „Powódź wyobraźni”
 7. „Gotuj z bohaterami polskich książek”

Nasze podróże po Polsce, Irlandii, Europie

W trakcie roku szkolnego, najczęściej w maju lub czerwcu, nasi uczniowie wyjeżdżają na jedno i dwudniowe wycieczki do parków rozrywki na terenie Irlandii: Clara Lara, Lullymore, Tayto Park, Irish War Museum.

Ponadto do tej pory wzięliśmy udział w: