Polska Szkola w Dublinie
polska szkola w dublinie
Polska szkola Dublin                        
Nauka
Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem.
Steve Jobs - miliarder, wizjoner, geniusz
»  więcej
Sport
Nie mam nastroju na emeryturę. Ona jest dla młodych ludzi.
Alex Ferguson - legendarny trener Manchester United
»  więcej
Sztuka
Literatura to najprzyjemniejszy sposób ignorowania życia.
Fernando Pessoa - portugalski poeta i pisarz
»  więcej
Kultura
Europa potrzebuje więcej takich krajów jak Polska.
Bono, wokalista U2, Dublińczyk
»  więcej
Biblioteka  odsłon: 21400
BIBLIOTEKA

Spis lektur na rok szkolny 2016-2017 dla klas 1-6 i gimnazjum [ zobacz ]


Kto wygrał w turnieju scrabble?

Pierwszy Szkolny Turniej Scarabble rozegrany.lek Emocji było, co niemiara! Najpierw zmierzyli się ze sobą przedstawiciele klas czwartych i piątej. W drugiej turze klasa 6 stanęła w szranki z gimnazjalistami z 1 i 3 klasy.

Oto skład osobowy poszczególnych drużyn:

Klasa 4a: Martyna Bethge, Oliwia Rumińska, Staś Bastkowski, Filip Pytka
Klasa 4b: Malina Strońska, Jakub Demkiewicz, Olaf Krysik, Wiktor Lewandowski
Klasa 5: Nadia Gil, Martyna Matys, Jakub Kaliski, Mateusz Piertaszko
Klasa 6: Julia Obszańska, Adrianna Ożga, Szymon Ganczar, Tobiasz Ignaszewski,
Klasa 1 gimnazjum: Zuzanna Decowska, Patrycja Krzemień, Maja Leśniczuk, Alicja Prażuch, Paweł Zieliński
Klasa 3 gimnazjum: Matylda Gruszewska, Łucja Konecna, Jakub Borkowski

Każdy z graczy starał się jak najlepiej wykorzystać swoje umiejętności językowe i taktyczne. Jedni zbierali na ?aspirynę?, by zdobyć 50 punktów za wyłożenie wszystkich swoich liter w jednym ruchu. Inni polowali na ź, ś, ć i inne rzadkie, wysoko punktowane litery i kładli je na premiowanych polach. Byli i tacy, którzy mozolnie, ale konsekwentnie wykładali 2 lub 3-literowki i osiągali całkiem niezłe wyniki.
Każdy sposób był dobry, bo każdy punkt się liczył! Ale nie na własny sukces pracowali nasi młodzi scrabbliści, dlatego co chwilę słychać było okrzyki wzajemnego dopingu. Wyniki graczy z poszczególnych klas zsumowaliśmy i znamy już zwycięskie drużyny I Szkolnego Turnieju Scrabble. A ogłosimy je 7 czerwca podczas Dnia Otwartego Szkoły SEN.

Jednak już teraz, niezależnie od wyniku, wszystkim naszym scrabblistom należą się ogromne gratulacje!

SCRABBLE W SZKOLE SEN

Od kilku tygodni rozgrywamy w szkole partyjki Scrabble. Cóż to za pomysł, zapytacie? Początkowo uczniowie kl. 4-6 i gimnazjum też byli zdziwieni, gdy zamiast oczekiwanej Pani od polskiego czy matematyki, zjawiła się w klasie bibliotekarka z pudłami gry planszowej. Teraz niektórzy dopytują się, czy w najbliższą sobotę także będziemy grać w literaki.

Nawet ci, którzy początkowo nie wierzyli w swoje możliwości, często chcą dokończyć turę, mimo że dzwonek na przerwę zabrzmiał już dawno. Nie wspominając o emocjach, jakie towarzyszą rozgrywkom międzyklasowym.
A jakież z tego pożytki poza zabawą? Niezliczone.
Otóż Scrabble pobudzają wyobraźnię, rozwijają pamięć, pozwalają też poznać meandry poprawnej polszczyzny.
  • Większość dzieci nie czyta zbyt dużo, przez co mają mały zasób słownictwa, a Scrabble zmuszają do poznawania i odkrywania nowych wyrazów.

  • Uczniowie popełniają sporo błędów językowych, zwłaszcza ortograficznych. Dzięki Scrabble są zmuszeni do stosowania poprawnych form, a przynajmniej sprawdzenia wyrazu w słowniku, co też jest ważnym elementem kształcenia językowego.

  • Przy okazji to także matematyka, bo należy szybko i poprawnie sumować punkty.

  • Młodzi ludzie uwielbiają rywalizację. Scrabble podczas zajęć lekcyjnych są niczym innym jak mądrze kierowaną rywalizacją, przez co uczą się oni, jak zdrowo konkurować.


Nasza młodzież poznała już zasady gry i są w niej coraz lepsi. Jednemu z uczniów udało się wyłożyć w jednym ruchu wszystkie swoje litery, za co otrzymał dodatkowe 50 punktów.
Przed nami szkolny turniej Scrabble. Uczniowie wybrali po czterech najlepszych skrablistow z każdej klasy. Przedstawiciele 4a i 4b zmierzą się z klasa 5 już w najbliższą sobotę 3 maja. Zaś kl. 6 stanie w szranki z kl. 1 i 3 gimnazjum za tydzień 10 maja.
Wszystkim młodym skrablistom życzymy powodzenia!


Gdzie właściwie jest ta biblioteka?

Odpowiedź na to pytanie znają nasi najmłodsi uczniowie, bowiem szkolna biblioteka odwiedza ich, co dwa tygodnie w klasach. To właśnie maluchy z klas 0-2 najchętniej wypożyczają bajki, baśnie, zbiory wierszy i przeróżne opowiadania.
Brawa dla rodziców, którzy zachęcają swoje pociechy do samodzielnego czytania i pomagają tym, którzy jeszcze tej sztuki nie opanowali!

Ale mamy także oddział dla dzieci starszych, młodzieży oraz dorosłych (nauczycieli a także rodziców). Niektórzy wiedzą, gdzie kryją się nasze zbiory i nawet z nich korzystają!
Niewtajemniczonym zdradzę, ze nasza mała biblioteka mieści się w kantorku w holu głównym szkoły irlandzkiej. Działa co dwa tygodnie, na przemian z filią dla Maluchów w budynku szkoły muzułmańskiej.

Znajdziecie tam mnóstwo ciekawych tytułów: opowiadania dla starszaków, książki o zwierzętach, o historii i przyrodzie Polski, powieści dla młodzieży i oczywiście lektury dla wszystkich klas.

Gorąco zachęcam Rodziców do korzystania z naszej biblioteki. Mamy dla Państwa beletrystykę bardzo różnorodną tematycznie, książki biograficzne, poradniki psychologiczne i pedagogiczne. Nie jest to Biblioteka Narodowa, ale można cos wybrać do poczytania.

Krzyżówka rozwiązana!

Uczniowie klas 2 i 3 znakomicie poradzili sobie z rozwiązaniem wierszowanej krzyżówki.
Wszyscy dzielnie uzupełniali frazy z wierszy Juliana Tuwima i wpisywali w kratki krzyżówki.

Jedni znali je dobrze, inni lepiej. Dlatego wszyscy w nagrodę otrzymali zakładki do książek (które mogą też pomoc w nauce tabliczki mnożenia) oraz kolorowe temperówki.

Ale niektórzy z naszych uczniów wypełnili wszystkie hasła bezbłędnie, co nagrodziliśmy oczywiście książkami.

Brawo dzieciaki!

Czytajcie, bo nie wiadomo, jaki konkurs zostanie ogłoszony niebawem.

Rozstrzygniecie konkursu recytatorsko-plastycznego ?Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato? [więcej>>]


DAROWIZNA DLA NASZEJ BIBLIOTEKI

Składamy serdeczne podziękowania Pani Urszuli Dąbrowskiej oraz jej siostrze Pani Katarzynie Dąbrowskiej za zbiór książek, które przekazały naszej bibliotece. Te cenne pozycje wzbogacą nasz księgozbiór o znakomitą literaturę, albumy o sztuce i przewodniki.

Bardzo Paniom dziękujemy za ten bezinteresowny gest.
UWAGA!
OD WRZEŚNIA OBOWIĄZUJĄ NOWE ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI


Niestety, nasza biblioteka nie ma obecnie swojego lokum, dlatego zmieniają się zasady korzystania z jej zbiorów:

  Najmłodsi uczniowie (kl. 0-3) mają bezpośredni dostęp do książek. Raz na dwa tygodnie biblioteka gości w każdej klasie. W czasie tej wizyty dzieci mogą wypożyczyć oraz zwrócić już przeczytane książki.

  Uczniowie klas 4-6 i gimnazjum moga korzystać z mini biblioteki w kantorku szkoły irlandzkiej także co dwa tygodnie (na przemian z najmłodszymi).

  Rodzice zamawiają książki w sekretariacie, gdzie dostępny jest katalog zbiorów biblioteki. Zamówienia można także składac droga mailową na adres: anna.bialolecka@szkolasen.com . Jeśli tylko książka nie jest wypożyczona, odbierają ją również w sekretariacie w następną sobotę. Tam też można zwracać przeczytane książki. Katalog książek dla dorosłych dostepny jest poniżej oraz w zakładce pliki do pobrania.

KATALOG BIBLIOTEKI SENKonkurs na recenzję rozstrzygnięty!


Najlepsza praca wyszła spod pióra Rebeki łubnickiej z klasy 6. Za recenzję książki Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i Niesamowity Dwór" autorka otrzymała nagrodę książkową. (Może nie ma jeszcze jakiegos Pana Samochodzika).
Wyróżnienia otrzymały: Maria Kwasny z klasy 4b za recenzję "Małego Księcia" i Krzysztofa Nosek z klasy 4c za uwagi nad książką Jacqueline Wilson "Dziewczyny nie płaczą".
Nagrodzone autorki otrzymały unikatowe zakładki do książek, wykonane własnoręcznie przez Panią Kasię Tomaszewską, naszą byłą plastyczkę.

Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie a zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy!


Tu można przeczytać nagrodzoną pracę
plik1
plik2Konkurs biblioteczny dla klas 4 ? 6 i 2 gimnazjum!

Na prosbę uczniów termin składania prac został przedłużony do 20 lutego.
Czekamy na Wasze recenzje!

Tym razem do udziału w konkursie zapraszamy starszych uczniów naszej szkoły.
Zadaniem uczestników będzie napisanie recenzji książki znajdującej się w zbiorach naszej biblioteki. Autora najciekawszej recenzji nagrodzimy oczywiscie książką.
Prace przyjmujemy do końca stycznia.

Zatem czytajcie i piszcie!

Konkurs rozstrzygnięty!! (z pażdziernika)

Trzydziestu uczniów naszej szkoły sięgnęło po zbiory wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Ludwika Kerna, by znaleźć rozwiązanie naszej poetyckiej krzyżówki. I wszyscy zrobili to bezbłędnie. Aż 18 uczestników to uczniowie klasy 1a, którzy dodatkowo ozdobili swoje prace znakomitymi ilustracjami do wierszy.

Zgodnie z zasadami konkursu, poprzez losowanie wyłonilismy trzech zwycięzców. Zostali nimi: Martyna Krzemińska z klasy 0b oraz Wiktoria Czajka i Filip Pytka z klasy 1a. W nagrodę każdy z nich otrzymał książeczkę Władysława Bełzy pod tytułem ?Kto ty jestes??. Zas wszystkim uczestnikom konkursu wręczono kolorowe dyplomy.
Gratulujemy dzieciom: starszym i młodszym! A rodzicom dziękujemy za zachętę i pomoc.Czy wiecie, jakie drzwi otwierają tysiące swiatów?

Drzwi do biblioteki!

Wiedzą to wszyscy, którzy zaglądają do naszej zielonej biblioteki. Spędzają w niej miłe chwile przeglądając i wybierając książki. Potem mogą je wypożyczyć i poznać nowy, nieznany swiat. Bo każda książka opowiada o jakims swiecie. Nie mamy jeszcze tysiąca książek, ale każdy znajdzie tu cos dla siebie.
Mamy tu też starą skrzynię pełną skarbów i ławkę szkolną, w jakiej dawno temu siadały dzieci.

To wyjątkowe miejsce odwiedzają też ciekawi goscie. Ostatnio był tu Pan Kuleczka ze swoimi zwierzakami: Kaczką Katastrofą, Psem Pypciem i Muchą Bzyk-Bzyk. Opowiadali dzieciom o swojej podróży pociągiem na wakacje. Ciekawe, kto odwiedzi nas w nadchodzącym roku szkolnym?
Zapraszam do zielonej biblioteki!

Nasza biblioteka czynna jest w każdą sobotę w godz. 9:00 - 16:00. Do korzystania z księgozbioru zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły, nauczycieli oraz zainteresowanych rodziców
Każdy znajdzie tu cos dla siebie. Dla najmłodszych (także dla młodszego rodzeństwa) mamy pięknie ilustrowane bajki, basnie, zbiory wierszy polskich autorów. Wiele z nich to wydania z twardymi kartkami. Średniaki znajdą tu kolorowe opowiadania z dużymi literkami do samodzielnego czytania. Młodzież zas, oprócz książek przygodowych i komiksów, może sięgnąć po albumy o historii i geografii Polski oraz oczywiscie lektury (dotyczy to wszystkich klas).
Dla rodziców mamy kilka tytułów z literatury klasycznej i książki pomocne w wychowaniu. A może ktos chciałby uzupełnić braki lub przypomnieć sobie książki młodosci np. Niewiarygodne przygody Marka Piegusa czy Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz

Czytając, wszyscy możemy zagłębić się w magiczny swiat wyobraźni.
Pozwólmy dzieciom poznać ten swiat. Pozwólmy sobie na chwilę oderwania od rzeczywistosci, podczas wspólnego, wieczornego czytania.
Zapraszamy do biblioteki

REGULAMIN BIBLIOTEKI

1. Z księgozbioru biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice.
2. Uczniowie mogą wypożyczyć jedną książkę na dwa tygodnie.
3. Nauczyciele mogą wypożyczyć trzy książki na miesiąc.
4. Na początku każdej książki jest mała kartka z pieczątkami. Ostatnia pieczątka przypomina, kiedy należy zwrócić książkę.
5. Po upływie terminu zwrotu czytelnik jest zobowiązany oddać książkę lub przedłużyć termin jej wypożyczenia.
6. Uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy nie oddają książek w terminie, zostanie ograniczona możliwość ich wypożyczania.
7. W wypadku zniszczenia lub zagubienia książki, czytelnik jest zobowiązany kupić inną, uzgodnioną z bibliotekarzem.
8. Wszystkie książki należy oddać na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego.
9. Wszystkie zbiory biblioteczne należy szanować, a zauważone uszkodzenia zgłaszać bibliotekarzowi.
10. W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków

GALERIA


OSTATNIO DODANE ZDJĘCIAZOBACZ WIĘCEJ >>
Polska Szkoła SEN - DublinPolska Szkoła SEN - DublinPolska Szkoła SEN - DublinPolska Szkoła SEN - Dublin

Nadchodzące wydarzenia
Najnowsze video szkoły SEN

.Polska Szkoła w Dublinie SEN - Polish Teachers Association - Registered Charity Number 20080099