Występy, śpiewy, tańce, dostojni goście, pyszne jedzenie i wspaniały tort, wszystko to było naszym udziałem w ubiegłą sobotę podczas hucznego świętowania 15-lecia naszej Szkoły! Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znamienitych gości z Irlandii i Polski, którzy przybyli do Dublina specjalnie na tę okazję.
Tego dnia był z nami Minister Pełnomocny, Chargé d’affaires a.i. RP w Irlandii Artur Michalski I Sekretarz, Konsul RP w Irlandii Maciej Wójcik, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Edukacyjnego Nauczycieli Pan Jarosław Tajkowski i Wiceprezes Marek Bielowicki. Prezes Polskiej Macierzy w Londynie Elżbieta Barras, Prezes Macierzy Polskiej w Irlandii Pani Małgorzata Rosek, Wieceprezes Macierzy Polskiej w Irlandii Jolanta Oliwiak, Wieceprezes Fundacja Edu SEN Alina Godlewska, Dyrektorka Polska Szkoła IDEA w Athlone Magdalena Seetal, Pani Dyrektor Agnieszka Matys i dr Stella Strzemecka, która współpracuje z naszą szkołą od lat.
Tematem przewodnim uroczystości i występów były „Drzwi do Polski”, opisy najważniejszych regionów naszego pięknego kraju wygłaszane przez nasze uczennice, przeplatane były występami Polish Folk Dance Group Koniczyna i grupy PowerHouse Band, którzy zaśpiewali m.in. Sen o Warszawie.
W trakcie obchodów upamiętniliśmy także naszą koleżankę Małgorzatę Pawlak piękną piosenką „Nic dwa razy się nie zdarza” w wykonaniu Oliwii Tyczkowskiej.
Na zakończenie, to na co wszyscy czekali, poczęstunek składający się z polskich regionalnych potraw, który przygotowała dla nas firma Party Food and more i przepyszne torty i babeczki od Agnes Sweet Kitchen
Dla najmłodszych Marta’s Magic Kids Show przygotowała magiczne sztuczki i doskonałą zabawę!
Podczas uroczystość każdy mógł „zwiedzić” wystawę zdjęć dokumentujących 15 lat naszej szkoły. Miny uczniów rozpoznających się na tych sprzed wielu lat – bezcenne!
Na koniec pozwolimy sobie przytoczyć przemówienie Pani Dyrektor Aneta Zawacka – Uveges, które oddaje doskonale misję naszej szkoły i wpisuje się w ideę świętowania tak zacnej rocznicy, jaką jest 15 – lecie.
„Polska Szkoła SEN jest jak drzewo, którego korzenie głęboko tkwią w polskiej ziemi, choć dzieli nas od niej wiele kilometrów – to właśnie z tych korzeni czerpiemy siłę, tradycję i wartości, które od pokoleń są fundamentem naszej tożsamości. Pień tego drzewa stanowią Ci, którzy dbają o jego stabilność i rozwój – Zarząd, Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy oraz Wolontariusze. To oni są podporą i sercem szkoły, nadając jej kierunek i kształtując przyszłość kolejnych pokoleń. Rozłożyste gałęzie symbolizują Rodziców, którzy swoją troską i wsparciem sprawiają, że drzewo rośnie silne i zdrowe. To oni pielęgnują więź z polską kulturą i językiem, przekazując je swoim dzieciom. a na tych gałęziach, co roku, pojawiają się małe pączki – Dzieci, które od najmłodszych lat przychodzą do naszej szkoły, by chłonąć wiedzę, tradycję i ducha polskości. Z czasem pączki te rozwijają się, stają się pięknymi kwiatami – młodymi ludźmi pełnymi pasji, ciekawości świata i dumy. Aż w końcu z tych kwiatów dojrzewają owoce – nasi absolwenci, którzy jako dorośli wyruszają w świat, niosąc ze sobą polską kulturę, język i wartości. To oni są najpiękniejszym świadectwem naszej pracy, najwspanialszymi ambasadorami polskości na całym świecie. Jesteśmy dumni, że od 15 lat pielęgnujemy to drzewo, które z roku na rok staje się coraz silniejsze i bardziej rozłożyste. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczyniają się do jego wzrostu i rozkwitu”.
Dofinansowanie na projekt obchodów 15-lecia Polskiej Szkoły SEN w Dublinie pochodzi z Instytut Rozwoju Języka Polskiego ze środków Ministerstwo Edukacji Narodowej za pośrednictwem Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.
Instytut Rozwoju Języka Polskiego
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego

