Klub Dziennikarski SEN w Polsce

Co może wydarzyć się w ciągu 3 dni pobytu Klubu Dziennikarskiego SEN w Polsce – wszystko! Nasza podróż, choć krótka, obfitowała w tak wiele atrakcji i niespodzianek, że z perspektywy czasu, wydaje się jakbyśmy byli w Polsce ponad 2 tygodnie! Celem wyjazdu Klubu Dziennikarskiego do Polski był świat mediów szeroko rozumiany, gdyż w planach mieliśmy odwiedzenie Radio Łódź i TVP2, ale nie tylko. Pierwszym przystankiem, tuż po przybyciu do Łodzi, była ulica Piotrkowska i zwiedzenie najważniejszych atrakcji, które zlokalizowane są przy tej głównej arterii miasta. Widzieliśmy Aleję Gwiazd, pomnik pianisty Artura Rubinsteina, Juliana Tuwima i … Misia Uszatka. Wieczorem Mladen Karavelov z Karavel ART – Wyspa Relaksu wraz z Panią Magdaleną Marciak przygotowali niespodziankę dla Karol Koszorz – strona autorska – wieczór poetycki! Podczas spotkania nasze uczennice z Klubu Dziennikarskiego miały również okazję podszkolić sztukę zadawania pytań do artysty i prowadzącego.

Po bardzo intensywnej niedzieli przed nami był nie mniej intensywny poniedziałek, który zaczęliśmy od zwiedzania Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 i Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Miejsca te normalnie zamknięte w poniedziałek, specjalnie dla naszej grupy otworzyły swoje drzwi. Za co ogromnie dziękujemy, gdyż mogliśmy doświadczyć niezapomnianych chwil w otoczeniu historii filmu polskiego, czy twórców kultowych komiksów polskich. CKiNI to przestrzeń edukacyjna poświęcona sztuce komiksu, grom wideo i gamingowi oraz wirtualnej rzeczywistości. We współpracy z CD PROJEKT RED powstała również ścieżka inspirowana światem z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Narodowe Centrum Kultury Filmowej z kolei na trzech kondygnacjach i 1500 metrach kwadratowych zgromadziło setki obiektów z dziejów polskiej kinematografii: plakatów, kamer, projektorów, rekwizytów i dokumentów produkcyjnych, kostiumów w tym 100 kultowych strojów ze słynnych polskich filmów, m.in. Krzyżacy czy Lalka. Wszystkiego tego doświadczyliśmy podczas kilku godzin zwiedzania.

Popołudniu udaliśmy się do celu naszej poniedziałkowej wizyty, czyli Radio Łódź. Tu naszym przewodnikiem była Agata Zielińska, matka chrzestna naszego wyjazdu, która od ponad ćwierć wieku jest dziennikarką, publicystyką i reportażystką Polskiego Radia Łódź, zajmuje się m.in. tematyką historyczną, jest autorką licznych audycji radiowych poświęconych najnowszym dziejom Polski: „Odkłamać przeszłość”, „Ostatni z rodu”, „Nieść chętną pomoc bliźnim”.

Nasz Klub Dziennikarski miał okazję zwiedzić liczne studia radiowe, redakcje, poznać pracę dziennikarzy radiowych od kulis, a także dowiedzieć się, jak wygląda codzienna praca nad tworzeniem audycji. Nie ma nic piękniejszego niż zdobywanie doświadczenia dziennikarskiego w miejscu o takich korzeniach i historii.

Z Łodzi udaliśmy się do Warszawy, gdzie czekały na nas kolejne niespodzianki i równie intensywny czas. Już od samego rana, wraz z naszym przewodnikiem Michał Śledź i Miriam Róża Kwiatek z TVP Polonia zwiedzaliśmy siedzibę TVP przy Woronicza 17. Tu naszą największą niespodzianką był udział w programie Pytanie na śniadanie w którym uczennice i opiekunowie mieli niepowtarzalną okazję towarzyszyć Ziemowitowi Pędziwiatrowi w zapowiedzeniu prognozy pogody, a także zajrzenia do „śniadaniowej” kuchni. Poznaliśmy również prowadzących „Pytanie na Śniadanie” Katarzyna Dowbor FanPage oraz Filipa Antonowicza. Ciekawostka: Pani Katarzyna ma stadninę koni, do której sprowadziła kilka irlandzkich kucyków.

Udział w programie to była tylko część naszej wizyty. Mieliśmy także okazję zobaczyć m.in. studio, w którym powstaje program The Voice of Poland TVP, zasiąść w fotelach jurorów programu, a nawet zaśpiewać i zatańczyć na scenie! Odwiedziliśmy studio TVP Sport, salę z kostiumami używanymi na przestrzeni wielu lat w produkcjach TVP, a nawet rekonstrukcję zamku, grającego rolę scenografii w „Koronie Królów”. Każdy jeden zakamarek budynków TVP dostarczał nam nowych wrażeń i niespodzianek. Pobyt w TVP zostanie w naszych wspomnieniach na długo, a doświadczenie dziennikarskie naszych uczennic na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Atrakcje nie zostały wyczerpane jednak tego dnia i z siedziby TVP udaliśmy się do Teatr Ateneum, gdzie nasz wyjątkowy gospodarz – aktor Bartłomiej Nowosielski, który nomen omen tego dnia miał urodziny – oprowadzał nas po tym wyjątkowym miejscu, garderobach, scenach i pracowni projektowania i szycia kostiumów. Ta wizyta również opatrzona była niespodzianką, tym razem całkowicie niezaplanowaną, mianowicie poznaliśmy Magdalenę Zawadzką wspaniałą aktorkę i wdowę po Gustawie Holoubku. Tego dnia akurat odwiedzała teatr, w którym jej mąż pełnił funkcję dyrektora artystycznego aż do śmierci w 2008 roku.

Przebyte na nogach kilometry, a było ich 40 (!), odwiedzone miejsca, poznani ludzie, niesamowite atrakcje i niespodzianki, na długo pozostaną w naszej pamięci, jako jedno z piękniejszych doświadczeń, nie tylko dziennikarskich. Nasz wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie marzenie i wspaniała organizacja Pani Magdaleny Marciak, która z zapałem i zaangażowaniem prowadzi nasz Klub Dziennikarski i wszystkim udowadnia, że niemożliwe nie istnieje! Nie udałoby się go zorganizować, gdyby nie grono licznych i hojnych sponsorów, za co ogromnie i z całego serca dziękujemy:

1) AK Building and Carpentry

www.AKconstruction.ie

2) RentCars.pl

www.RentCars.pl

3) Seaside Interiors

www.seasideinteriors.ie

Seaside Interiors

4) MP Carpentry

5) Party food & More Kuchnia Agi

https://www.facebook.com/KuchniaAggie

Link do insta: Kuchnia Aggie https://www.instagram.com/kuchnia_aggie

6) Jarosław Tajkowski

Z tego miejsca chcielibyśmy również podziękować Rafał Trzaskowski– prezydenta miasta Warszawy i Tomasz Piotrowski – wiceprezydent Łodzi którzy wydali zarządzenia o nieodpłatnym przejeździe środkami lokalnego transportu po Łodzi i Warszawie dla naszej grupy.

Radio Łódź

TVP Polonia

TVP2

Pytanie na śniadanie

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1

Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Teatr Ateneum

Karavel ART

Mladen Karavelov

Bartłomiej Nowosielski

Karol Koszorz – strona autorska

Magdalena Marciak – strona autorska

@obserwujący

Fot. Joanna Prusak/ Miriam Róża Kwiatek TVP Polonia

FOTORELACJA

Inne ciekawe newsy

8 grudnia – Konferencja zimowa dla nauczycieli polonijnych

Już 8 grudnia zapraszamy wszystkich nauczycieli polonijnych na Konferencję zimową „O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Pomoc i wsparcie”. Lista miejsc ograniczona, zapisy: anita.rogowska@szkolasen.com Celem Konferencji zimowej jest przeprowadzenie w

Dzień Niepodległości

Każdego roku obchody Dnia Niepodległości zamieniają naszą szkołę w biało-czerwoną falę. Każdy uczeń tego dnia z dumą nosi barwy narodowe, co raduje serce nauczycieli i nie tylko. W tym roku

Wyróżnienie dla Oliwii Tyczkowskiej

Miło nam poinformować, że Oliwia Tyczkowska (z kl. , a dokładnie Jej zdjęcie pt. „Rejs” otrzymało Wyróżnienie jurorki Edyty Gierycz w międzynarodowym konkursie fotograficznym Polska w obiektywie polonijnego dziecka –