Uroczystość pożegnania prof. Jana Łukasiewicza

W dniu wczorajszym reprezentacja naszej szkoły w osobach Pani dyrektor Anety Zawackiej-Uveges i naszej historyczki Joanny Prusak uczestniczyła w uroczystości związanej z przywiezieniem szczątków prof. Jana Łukasiewicza do Polski.

Profesor Łukasiewicz był między innymi autorem logiki trójwartościowej, pierwszego nieklasycznego rachunku logicznego, a także stworzył notację polską – do dziś stosowany sposób zapisu wyrażeń arytmetycznych w informatyce. Z kolei jako minister w rządzie Ignacego Paderewskiego tworzył system edukacji w odradzającej się Polsce.

O godzinie 14.00 w kościele świętego Audoena odprawiona została msza w intencji profesora Łukasiewicza. W uroczystościach wzieli udział między innymi: przedstawiciele Polish Embassy Dublin ambasador RP w Irlandii Anna Sochańska i Konsul Grzegorz Sala. Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, Wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

Szczątki ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego w II Rzeczypospolitej spoczywały od roku 1956 na cmentarzu Mount Jerome, po przewiezieniu do Polski zostaną złożone na Starych Powązkach w Alei Zasłużonych.

Inne ciekawe newsy

Fakultety – wybory tylko do końca września

Do końca września uczniowie mogą wybrać fakultety, na które będą uczęszczali w tym roku szkolnym. Do wyboru są: Fakultety do wyboru: St. Oliver – klasy junior, senior: plastyka, sport, klub

Narodowe czytanie 2023

XII Narodowe czytanie 2023 świętowaliśmy w New Cross College odczytaniem fragmentu tegorocznej powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W rolę Marty i Jana Bohatyrowicza wcielili się w sposób fenomenalny Joanna Drążewska

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Czy wiecie, że to już 14 lat, kiedy otwieramy szkolne progi dla naszych uczniów i rodziców? 14 lat przygód, wspaniałych lekcji, nowych przyjaźni. Mamy nadzieję, że nadchodzący rok szkolny 2023/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *