„Różnorodnie o edukacji polonijnej” – konferencja metodyczna

Podobnie jak nasi uczniowie, nauczyciele również się uczą, ponieważ wierzymy, że dobry nauczyciel to taki, który nieustannie zdobywa nową wiedzę, szczególnie jak dotyczy tak ważnego tematu, jak nauczanie dzieci polonijnych. Dlatego też nasza reprezentacja z ogromną przyjemnością uczestniczyła dzisiaj w konferencji metodycznej zorganizowanej przez Polska Macierz Szkolna w Irlandii/Polish Educational Society in Ireland, konferencji która odbyła się pod hasłem „Różnorodnie o edukacji polonijnej”.

W programie konferencji znalazł się m.in. wykład nt. „pedagogiki planu daltońskiego”, zaprezentowany przez założycieli fundacji Plan daltonski Annę i Roberta Sowińskich. O „tożsamości kulturowej dzieci polonijnych” dowiedzieliśmy się podczas prelekcji dr Agnieszki Kani z Uniwersytetu Jagiellońskiego. O tym co czytać, żeby czuć więcej wykładała dr Agnieszka Handzel, doskonale znana naszym nauczycielom z rady szkoleniowej. Na pytanie jak funkcjonują uczniowie z Zespołem Aspergera w szkole, odpowiedziała nam w bardzo wzruszający sposób Monika Szulkowska /blog Pomysły ticzerki – Monika Szulkowska/. Na koniec spotkania mieliśmy okazję gościć przedstawicieli Polish Embassy Dublin Panią Ambasador Annę Sochańską i Konsula Grzegorza Salę.

Konferencja to też czas niezwykle owocnych spotkań z nauczycielami polonijnym z całej Irlandii, co wzmacnia naszą współpracę na Zielonej Wyspie. Wierzymy, że wspólna praca na rzecz utrzymania tożsamości narodowej naszych uczniów jest celem nadrzędnym każdej polonijnej szkoły.

Organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie, a prelegentom za wspaniałą wiedzę, którą teraz przekujemy na jeszcze lepsze zajęcia dla naszych uczniów.

Inne ciekawe newsy

Wieczór autorski Karola Koszorza

W imieniu swoim i POSK Dublin serdecznie zapraszamy na Wieczór Autorski naszego niezwykle utalentowanego ucznia Karol Koszorz – strona autorska, podczas którego będziemy rozczytywać się w wierszach pochodzących z jego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dzisiaj świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, z tej okazji w ubiegłą sobotę nauczyciele języka polskiego przygotowali specjalne lekcje, na których . Skąd wziął się Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego? „Choć taka

Lekcja historii o Powstaniu Warszawskim

Historia Powstania Warszawskiego jest trudnym i bolesnym tematem dla nas Polaków, a przekazanie go we właściwy sposób uczniom polonijnym wymaga przygotowania i odpowiednich narzędzi pedagogicznych. Tu z pomocą przyszła nam