„Różnorodnie o edukacji polonijnej” – konferencja metodyczna

Podobnie jak nasi uczniowie, nauczyciele również się uczą, ponieważ wierzymy, że dobry nauczyciel to taki, który nieustannie zdobywa nową wiedzę, szczególnie jak dotyczy tak ważnego tematu, jak nauczanie dzieci polonijnych. Dlatego też nasza reprezentacja z ogromną przyjemnością uczestniczyła dzisiaj w konferencji metodycznej zorganizowanej przez Polska Macierz Szkolna w Irlandii/Polish Educational Society in Ireland, konferencji która odbyła się pod hasłem „Różnorodnie o edukacji polonijnej”.

W programie konferencji znalazł się m.in. wykład nt. „pedagogiki planu daltońskiego”, zaprezentowany przez założycieli fundacji Plan daltonski Annę i Roberta Sowińskich. O „tożsamości kulturowej dzieci polonijnych” dowiedzieliśmy się podczas prelekcji dr Agnieszki Kani z Uniwersytetu Jagiellońskiego. O tym co czytać, żeby czuć więcej wykładała dr Agnieszka Handzel, doskonale znana naszym nauczycielom z rady szkoleniowej. Na pytanie jak funkcjonują uczniowie z Zespołem Aspergera w szkole, odpowiedziała nam w bardzo wzruszający sposób Monika Szulkowska /blog Pomysły ticzerki – Monika Szulkowska/. Na koniec spotkania mieliśmy okazję gościć przedstawicieli Polish Embassy Dublin Panią Ambasador Annę Sochańską i Konsula Grzegorza Salę.

Konferencja to też czas niezwykle owocnych spotkań z nauczycielami polonijnym z całej Irlandii, co wzmacnia naszą współpracę na Zielonej Wyspie. Wierzymy, że wspólna praca na rzecz utrzymania tożsamości narodowej naszych uczniów jest celem nadrzędnym każdej polonijnej szkoły.

Organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie, a prelegentom za wspaniałą wiedzę, którą teraz przekujemy na jeszcze lepsze zajęcia dla naszych uczniów.

Inne ciekawe newsy

Wycieczka do Delphi Adventure Centre

Wspinaczka, zjeżdżanie na linie, budowanie tratwy, kajaki, kąpiele błotne, wieczorny spacer po lesie to tylko kilka z atrakcji, z których korzystali nasi uczniowie ubiegłej soboty podczas wycieczki do Delphi Adventure

Dzień Dziecka 2024

Turniej klasowy, turniej rodzinny, dmuchańce, lody, wata cukrowa, grill, dyskoteka, gry i zabawy, piękne irlandzkie słońce, a to wszystko specjalnie dla naszych uczniów w Dzień Dziecka! Tego dnia cała szkoła

Projekty na lekcjach języka polskiego

Istotną cechą metody projektów jest samodzielna praca uczniów, często nad zagadnieniami, które sami wybrali. Daje to szansę na rozbudzenie ich osobistego zaangażowania i zainteresowania tematem, którym się zajmują. Przedstawiamy projekty uczniów