Konkurs filmowy o Aleksandrze Zagórskiej 

Chwalimy się naszymi uczennicami!

Ola, Gosia i Martyna, uczennice 8 klasy, od 3 miesięcy ciężko pracują nad filmem konkursowym „Niezwyciężone”, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Dziewczyny zakwalifikowały się do konkursu jako jedyna drużyna spoza Polski! Bohaterką filmu naszych uczennic jest Aleksandra Zagórska, fundatorka i pierwsza komendantka Ochotniczej Legii Kobiet, założonej w 1918 roku organizacji, której członkinie brały udział w bitwie o Lwów podczas wojny polsko-ukraińskiej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej, w tym w walkach o Wilno. Zagórska od 1904 roku działała w Organizacji Bojowej PPS, stworzyła wytwórnię materiałów wybuchowych, a w 1906 roku skazano ją za nieudany zamach na żołnierzy pułku wołyńskiego. Z więzienia wykupił ją sam Józef Piłsudski. Od 1911 roku działała we Lwowie w Związku Strzeleckim, ZWC i POW, a także w I Brygadzie Legionów Polskich. W zaatakowanym Lwowie błyskawicznie zaangażowała się w działania obronne. W trakcie walk w 1918 roku, zginął jej jedyny syn Jurek, Orlę lwowskie. Za swoją wieloletnią działalność wojskową Zagórska została odznaczona Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Obrony Lwowa, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarła 14 kwietnia 1965 roku w Warszawie.

Trzymajcie za nie kciuki – wyniki konkursu już 20 czerwca.

Inne ciekawe newsy

Zakończenie roku szkolnego 2023/24, cz.1

Pożegnań nadszedł czas! Ostatnia sobota wypełniona była zakończeniem roku szkolnego dla klas 3 i 8 szkoły podstawowej i Kursu maturalnego, za którym już tęsknimy! Uroczystości były bardzo barwne i urozmaicone,

Wycieczka do Delphi Adventure Centre

Wspinaczka, zjeżdżanie na linie, budowanie tratwy, kajaki, kąpiele błotne, wieczorny spacer po lesie to tylko kilka z atrakcji, z których korzystali nasi uczniowie ubiegłej soboty podczas wycieczki do Delphi Adventure

Dzień Dziecka 2024

Turniej klasowy, turniej rodzinny, dmuchańce, lody, wata cukrowa, grill, dyskoteka, gry i zabawy, piękne irlandzkie słońce, a to wszystko specjalnie dla naszych uczniów w Dzień Dziecka! Tego dnia cała szkoła