Konkurs filmowy o Aleksandrze Zagórskiej 

Chwalimy się naszymi uczennicami!

Ola, Gosia i Martyna, uczennice 8 klasy, od 3 miesięcy ciężko pracują nad filmem konkursowym „Niezwyciężone”, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Dziewczyny zakwalifikowały się do konkursu jako jedyna drużyna spoza Polski! Bohaterką filmu naszych uczennic jest Aleksandra Zagórska, fundatorka i pierwsza komendantka Ochotniczej Legii Kobiet, założonej w 1918 roku organizacji, której członkinie brały udział w bitwie o Lwów podczas wojny polsko-ukraińskiej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej, w tym w walkach o Wilno. Zagórska od 1904 roku działała w Organizacji Bojowej PPS, stworzyła wytwórnię materiałów wybuchowych, a w 1906 roku skazano ją za nieudany zamach na żołnierzy pułku wołyńskiego. Z więzienia wykupił ją sam Józef Piłsudski. Od 1911 roku działała we Lwowie w Związku Strzeleckim, ZWC i POW, a także w I Brygadzie Legionów Polskich. W zaatakowanym Lwowie błyskawicznie zaangażowała się w działania obronne. W trakcie walk w 1918 roku, zginął jej jedyny syn Jurek, Orlę lwowskie. Za swoją wieloletnią działalność wojskową Zagórska została odznaczona Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Obrony Lwowa, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarła 14 kwietnia 1965 roku w Warszawie.

Trzymajcie za nie kciuki – wyniki konkursu już 20 czerwca.

Inne ciekawe newsy

Publikacja „Polonijnym szlakiem”

Polonijnych z Irlandii. Wręczenie tomików autorom odbyło się w ubiegłą sobotę na sali teatralnej, w obecności wszystkich uczniów szkoły New Cross College. W tomiku poezji „Polonijnym szlakiem” znalazły się wiersze

Wieczór autorski Karola Koszorza

W imieniu swoim i POSK Dublin serdecznie zapraszamy na Wieczór Autorski naszego niezwykle utalentowanego ucznia Karol Koszorz – strona autorska, podczas którego będziemy rozczytywać się w wierszach pochodzących z jego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dzisiaj świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, z tej okazji w ubiegłą sobotę nauczyciele języka polskiego przygotowali specjalne lekcje, na których . Skąd wziął się Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego? „Choć taka