Konkurs filmowy o Aleksandrze Zagórskiej 

Chwalimy się naszymi uczennicami!

Ola, Gosia i Martyna, uczennice 8 klasy, od 3 miesięcy ciężko pracują nad filmem konkursowym „Niezwyciężone”, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Dziewczyny zakwalifikowały się do konkursu jako jedyna drużyna spoza Polski! Bohaterką filmu naszych uczennic jest Aleksandra Zagórska, fundatorka i pierwsza komendantka Ochotniczej Legii Kobiet, założonej w 1918 roku organizacji, której członkinie brały udział w bitwie o Lwów podczas wojny polsko-ukraińskiej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej, w tym w walkach o Wilno. Zagórska od 1904 roku działała w Organizacji Bojowej PPS, stworzyła wytwórnię materiałów wybuchowych, a w 1906 roku skazano ją za nieudany zamach na żołnierzy pułku wołyńskiego. Z więzienia wykupił ją sam Józef Piłsudski. Od 1911 roku działała we Lwowie w Związku Strzeleckim, ZWC i POW, a także w I Brygadzie Legionów Polskich. W zaatakowanym Lwowie błyskawicznie zaangażowała się w działania obronne. W trakcie walk w 1918 roku, zginął jej jedyny syn Jurek, Orlę lwowskie. Za swoją wieloletnią działalność wojskową Zagórska została odznaczona Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Obrony Lwowa, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarła 14 kwietnia 1965 roku w Warszawie.

Trzymajcie za nie kciuki – wyniki konkursu już 20 czerwca.

Inne ciekawe newsy

Praca domowa klasa 3A

Zaczynamy prezentacje swoich książek.W najbliższą sobotę prezentacje przedstawiają: -Emilka -Ola -Alex W najbliższą sobotę, zostaną rozdane sekretne prezenty, odwiedzi nas również Św. Mikołaj. Tego dnia możemy poczuć już magię zbliżających

Wizyta w Pałacu Prezydenta Irlandii

W minioną sobotę klasa 3e dzięki inicjatywie Pani Ani z Garda Síochána, miała okazję zobaczyć Pałac Prezydenta Irlandii. Posiadłość mieści się w Phoneix Parku. W pałacu znajduje się 95 pokoi.

Finał konkursu „Lokomotywa”

Finał konkursu recytatorskiego „Lokomotywa”. Brawo finaliści! Z całego serca gratulujemy i dziękujemy za tak wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły! To była wyjątkowa i rodzinna niedziela, pełna żywiołowych emocji, gorących wzruszeń, a