Konkurs filmowy o Aleksandrze Zagórskiej 

Chwalimy się naszymi uczennicami!

Ola, Gosia i Martyna, uczennice 8 klasy, od 3 miesięcy ciężko pracują nad filmem konkursowym „Niezwyciężone”, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Dziewczyny zakwalifikowały się do konkursu jako jedyna drużyna spoza Polski! Bohaterką filmu naszych uczennic jest Aleksandra Zagórska, fundatorka i pierwsza komendantka Ochotniczej Legii Kobiet, założonej w 1918 roku organizacji, której członkinie brały udział w bitwie o Lwów podczas wojny polsko-ukraińskiej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej, w tym w walkach o Wilno. Zagórska od 1904 roku działała w Organizacji Bojowej PPS, stworzyła wytwórnię materiałów wybuchowych, a w 1906 roku skazano ją za nieudany zamach na żołnierzy pułku wołyńskiego. Z więzienia wykupił ją sam Józef Piłsudski. Od 1911 roku działała we Lwowie w Związku Strzeleckim, ZWC i POW, a także w I Brygadzie Legionów Polskich. W zaatakowanym Lwowie błyskawicznie zaangażowała się w działania obronne. W trakcie walk w 1918 roku, zginął jej jedyny syn Jurek, Orlę lwowskie. Za swoją wieloletnią działalność wojskową Zagórska została odznaczona Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Obrony Lwowa, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarła 14 kwietnia 1965 roku w Warszawie.

Trzymajcie za nie kciuki – wyniki konkursu już 20 czerwca.

Inne ciekawe newsy

Fakultety – wybory tylko do końca września

Do końca września uczniowie mogą wybrać fakultety, na które będą uczęszczali w tym roku szkolnym. Do wyboru są: Fakultety do wyboru: St. Oliver – klasy junior, senior: plastyka, sport, klub

Narodowe czytanie 2023

XII Narodowe czytanie 2023 świętowaliśmy w New Cross College odczytaniem fragmentu tegorocznej powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W rolę Marty i Jana Bohatyrowicza wcielili się w sposób fenomenalny Joanna Drążewska

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Czy wiecie, że to już 14 lat, kiedy otwieramy szkolne progi dla naszych uczniów i rodziców? 14 lat przygód, wspaniałych lekcji, nowych przyjaźni. Mamy nadzieję, że nadchodzący rok szkolny 2023/2024