Pierwsza Dama w naszej szkole!

Jakie zalety ma szkoła online? Wiele, jednym z nich jest zapewne możliwość zaproszenia fantastycznych gości! I taką okazję właśnie dzisiaj mieliśmy! Polską Szkoła SEN odwiedzili bowiem: Pani Prezydentowa Agata Kornhauser – Duda, Pani Ambasador RP w Dublinie Anna Sochańska oraz Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski. Celem odwiedzin był udział dostojnych gości w lekcjach online i sprawdzenie jak dobrze nam idzie. W trakcie wizyty usłyszeliśmy wiele miłych i krzepiących słów. [end]W klasach 2a i 2e prowadzonych przez Anetę Zawacką-Uveges uczniowie mieli niezwykłą okazję wysłuchać legend odczytanych kolejno przez Panią Ambasador i Panią Prezydentową. Pani Ambasador przeczytała Legendę o poznańskich koziołkach, natomiast Pani Prezydentowa opowiadanie Tomasza Bastkowskiego „Poznań Toruń dwa bratanki” z naszego autorskiego podręcznika „Uczę się, bawię, poznaję świat. Klasa 2”.Pani Prezydentowa, Pani Ambasador i Pan Minister znaleźli też czas dla nauczycieli i w czasie krótkiej odprawy podziękowali za trud, jaki wkładają w nauczanie online w tych trudnych czasach.Kolejnym punktem „odwiedzin” były klasy starsze, dla których Pani Agnieszka Matys-Foley wraz z zespołem polonistów przygotowała lekcję opartą na analizie piosenki Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone zagramy”. Czym jest gra w zielone wyjaśniła Pani Ambasador Anna Sochańska, natomiast Pierwsza Dama odczytała zwrotkę i refren piosenki.Ostatnim punktem programu był wywiad, jaki przeprowadzili uczniowie i nauczyciele Szkoły SEN z Panią Ambasador i Panią Prezydentową. Oto co usłyszeliśmy!Pani Ambasador Anna Sochańska zapytana o to, w jaki sposób przygotowała się do nagrania filmiku w języku irlandzkim zdradziła, że otrzymała fonetyczny zapis zdań, które następnie przeczytała przed kamerą. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że w trakcie spotkania z Prezydentem Irlandii nauczyła się 3 zdań po irlandzku, w wypowiedzeniu ostatniego pomógł jej sam Prezydent.W pytaniach skierowanych do Pierwszej Damy uczniowie skupili się nie tylko na jej oficjalnej funkcji, ale także na życiu prywatnym.Na pytanie o to, na czym polega praca Pierwszej Damy i co najbardziej lubi w swojej roli Pani Prezydentowa Agata Kornhauser – Duda, odpowiedziała, że najlepiej czuje się w edukacji dlatego ten obszar objęła swoim patronatem, wspierając wiele projektów edukacyjnych m.in. „Cała Polska Czyta Dzieciom”.Drugim ważnym obszarem działalności Pierwszej Damy jest pomoc osobom niepełnosprawnym i chorym, m.in. poprzez uczestniczenie w akcjach charytatywnych, takich jak „Szlachetna Paczka”, „Choinki Jedynki” czy wspieranie m.in. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy fundacji „Mimo wszystko” Anny Dymnej.Naszych uczniów w trakcie przygotowywania pytań zaintrygowało zdjęcie Pierwszej Damy, na którym zmierza ku grupie biskupów, zdjęcie to szeroko komentowane było w prasie. Z rozbrajającą szczerością Pani Prezydentowa opowiedziała o genezie powstania tej fotografii i jego dalszych losach, czyli o przekazaniu go na zbiórkę fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zdjęcie zlicytowano za niebagatelną kwotę 200 tysięcy złotych.Pozostając w tematyce zdjęć i wizerunku w mediach, zapytaliśmy o słynne ujęcie, na którym Pierwsza Dama podaje dłoń żonie Prezydenta Melanii Trump, omijając dłoń jej męża Donalda Trumpa. Pytanie dotyczyło głównie tej sytuacji i radzenia sobie z wizerunkiem w mediach. W odpowiedzi usłyszeliśmy historię pomyłek i zabawnych niedomówień protokolarnych, a także szczere wyznanie na temat nieangażowania mediów w swoją działalność.Jaka była reakcja Pierwszej Damy na wybór jej męża na stanowisko Prezydenta Polski? W pierwszym momencie panika, usłyszeliśmy w odpowiedzi, strach przed zmianą życia o 180 stopni, rezygnacja z pracy. Przeprowadzka do Warszawy z ukochanego Krakowa, utrata prywatności, to były główne problemy, z którymi przyszło sięzmierzyć Pani Prezydentowej.Nie mogliśmy nie zapytać o obecną sytuację i o to, jak wygląda jej dzień podczas kwarantanny. Zwierzyła się, że normalny dzień pracy jej i męża to spotkania, których z oczywistych względów nie mogą odbywać, więc Pierwsza Dama postanowiła wspierać różne akcje online: np. „Zostań w domu”. Na obecnych w Pałacu drukarkach 3D drukują przyłbice, które następnie Pani Prezydentowa wysyła do najbardziej potrzebujących ośrodków: szpitali, domów pomocy społecznej czy hospicjów.Na koniec role się odwróciły i to Pierwsza Dama zadawała pytania naszym uczniom. Interesowało ją m.in. jak długo mieszkają w Irlandii, czy będą studiowali w Polsce, jak będzie wyglądała matura w Irlandii. Usłyszeliśmy również wiele ciepłych słów pod adresem rodziców, nauczycieli i oczywiście naszych ukochanych uczniów!

Dzień Dziecka 2024

Turniej klasowy, turniej rodzinny, dmuchańce, lody, wata cukrowa, grill, dyskoteka, gry i zabawy, piękne irlandzkie słońce, a to wszystko specjalnie dla naszych uczniów w Dzień Dziecka! Tego dnia cała szkoła

Projekty na lekcjach języka polskiego

Istotną cechą metody projektów jest samodzielna praca uczniów, często nad zagadnieniami, które sami wybrali. Daje to szansę na rozbudzenie ich osobistego zaangażowania i zainteresowania tematem, którym się zajmują. Przedstawiamy projekty uczniów