Pierwsza Dama w naszej szkole!

Jakie zalety ma szkoła online? Wiele, jednym z nich jest zapewne możliwość zaproszenia fantastycznych gości! I taką okazję właśnie dzisiaj mieliśmy! Polską Szkoła SEN odwiedzili bowiem: Pani Prezydentowa Agata Kornhauser – Duda, Pani Ambasador RP w Dublinie Anna Sochańska oraz Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski. Celem odwiedzin był udział dostojnych gości w lekcjach online i sprawdzenie jak dobrze nam idzie. W trakcie wizyty usłyszeliśmy wiele miłych i krzepiących słów. [end]W klasach 2a i 2e prowadzonych przez Anetę Zawacką-Uveges uczniowie mieli niezwykłą okazję wysłuchać legend odczytanych kolejno przez Panią Ambasador i Panią Prezydentową. Pani Ambasador przeczytała Legendę o poznańskich koziołkach, natomiast Pani Prezydentowa opowiadanie Tomasza Bastkowskiego „Poznań Toruń dwa bratanki” z naszego autorskiego podręcznika „Uczę się, bawię, poznaję świat. Klasa 2”.Pani Prezydentowa, Pani Ambasador i Pan Minister znaleźli też czas dla nauczycieli i w czasie krótkiej odprawy podziękowali za trud, jaki wkładają w nauczanie online w tych trudnych czasach.Kolejnym punktem „odwiedzin” były klasy starsze, dla których Pani Agnieszka Matys-Foley wraz z zespołem polonistów przygotowała lekcję opartą na analizie piosenki Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone zagramy”. Czym jest gra w zielone wyjaśniła Pani Ambasador Anna Sochańska, natomiast Pierwsza Dama odczytała zwrotkę i refren piosenki.Ostatnim punktem programu był wywiad, jaki przeprowadzili uczniowie i nauczyciele Szkoły SEN z Panią Ambasador i Panią Prezydentową. Oto co usłyszeliśmy!Pani Ambasador Anna Sochańska zapytana o to, w jaki sposób przygotowała się do nagrania filmiku w języku irlandzkim zdradziła, że otrzymała fonetyczny zapis zdań, które następnie przeczytała przed kamerą. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że w trakcie spotkania z Prezydentem Irlandii nauczyła się 3 zdań po irlandzku, w wypowiedzeniu ostatniego pomógł jej sam Prezydent.W pytaniach skierowanych do Pierwszej Damy uczniowie skupili się nie tylko na jej oficjalnej funkcji, ale także na życiu prywatnym.Na pytanie o to, na czym polega praca Pierwszej Damy i co najbardziej lubi w swojej roli Pani Prezydentowa Agata Kornhauser – Duda, odpowiedziała, że najlepiej czuje się w edukacji dlatego ten obszar objęła swoim patronatem, wspierając wiele projektów edukacyjnych m.in. „Cała Polska Czyta Dzieciom”.Drugim ważnym obszarem działalności Pierwszej Damy jest pomoc osobom niepełnosprawnym i chorym, m.in. poprzez uczestniczenie w akcjach charytatywnych, takich jak „Szlachetna Paczka”, „Choinki Jedynki” czy wspieranie m.in. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy fundacji „Mimo wszystko” Anny Dymnej.Naszych uczniów w trakcie przygotowywania pytań zaintrygowało zdjęcie Pierwszej Damy, na którym zmierza ku grupie biskupów, zdjęcie to szeroko komentowane było w prasie. Z rozbrajającą szczerością Pani Prezydentowa opowiedziała o genezie powstania tej fotografii i jego dalszych losach, czyli o przekazaniu go na zbiórkę fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zdjęcie zlicytowano za niebagatelną kwotę 200 tysięcy złotych.Pozostając w tematyce zdjęć i wizerunku w mediach, zapytaliśmy o słynne ujęcie, na którym Pierwsza Dama podaje dłoń żonie Prezydenta Melanii Trump, omijając dłoń jej męża Donalda Trumpa. Pytanie dotyczyło głównie tej sytuacji i radzenia sobie z wizerunkiem w mediach. W odpowiedzi usłyszeliśmy historię pomyłek i zabawnych niedomówień protokolarnych, a także szczere wyznanie na temat nieangażowania mediów w swoją działalność.Jaka była reakcja Pierwszej Damy na wybór jej męża na stanowisko Prezydenta Polski? W pierwszym momencie panika, usłyszeliśmy w odpowiedzi, strach przed zmianą życia o 180 stopni, rezygnacja z pracy. Przeprowadzka do Warszawy z ukochanego Krakowa, utrata prywatności, to były główne problemy, z którymi przyszło sięzmierzyć Pani Prezydentowej.Nie mogliśmy nie zapytać o obecną sytuację i o to, jak wygląda jej dzień podczas kwarantanny. Zwierzyła się, że normalny dzień pracy jej i męża to spotkania, których z oczywistych względów nie mogą odbywać, więc Pierwsza Dama postanowiła wspierać różne akcje online: np. „Zostań w domu”. Na obecnych w Pałacu drukarkach 3D drukują przyłbice, które następnie Pani Prezydentowa wysyła do najbardziej potrzebujących ośrodków: szpitali, domów pomocy społecznej czy hospicjów.Na koniec role się odwróciły i to Pierwsza Dama zadawała pytania naszym uczniom. Interesowało ją m.in. jak długo mieszkają w Irlandii, czy będą studiowali w Polsce, jak będzie wyglądała matura w Irlandii. Usłyszeliśmy również wiele ciepłych słów pod adresem rodziców, nauczycieli i oczywiście naszych ukochanych uczniów!