I Zjazd Młodzieży Polonijnej w Belgii

W ubiegłą sobotę rozpoczęła się oficjalna część I Zjazdu Młodzieży Polonijnej w Belgii w Domu Polskim „Millennium” w Comblain-la-Tour. Uroczyste otwarcie zainaugurowała Pani Marta Wojda, jedna z organizatorek spotkania, witając wszystkich gości. Zaraz po niej wystąpił m.in. Senator RP Artur Warzocha, Prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Bonisławski, Dyrektor Domu Polskiego pani Barbara Wojda. [end]Wszyscy zgodnie nawoływali do integracji Polonii, wspólnej pracy projektowej, spotkań, które umożliwiają mowę w języku ojczystym, poznawanie kultury naszego kraju oraz wymianę doświadczeń. Podkreślano także wagę roli Polaków na obczyźnie, jako ambasadorów polskości. Na zakończenie części oficjalnej połączyliśmy się na Skype z panem Andrzejem Ostrowskim, który opowiedział nam o tym, jak dzięki innowacyjnej metodzie opartej na genetyce molekularnej, on i jego zespół, pracują nad identyfikowaniem poległych i zaginionych w czasie II wojny światowej!Po wykładach i przemowach zorganizowano dla nas podchody, szukaliśmy dowodów na przestępstwo Pawełka Eskobarskiego, co nie było łatwe, bo nie dość, że były ukryte, to by się do nich dostać, musieliśmy najpierw wykonać skomplikowane zadania.Wieczorem odbył się koncert lokalnych muzyków, a wczoraj jeszcze przed wylotem, wysłuchaliśmy niezwykłych opowieści księdza Tomasza Maniury o wyprawach rowerowych na Syberię, do Jerozolimy i innych miejsc!Wszystko, co dobre szybko się kończy, ale co najważniejsze- mamy zaproszenie na II Zjazd Młodzieży Polonijnej w przyszłym roku!

Karol Koszorz – nasz poeta

Chwalimy się naszym niezwykle utalentowanym uczniem, szkolnym poetą i człowiekiem Renesansu – Karolem Koszorzem! Wywiad z nim ukazał się w Magazyn MIR, a przeprowadziła go Magdalena Marciak, nasza polonistka. Polecamy

Mikołajki

Mikołaj zawitał i do naszej szkoły! I jak to Mikołaj, nie przybył z pustymi rękoma, o nie, lecz z workami pełnymi prezentów dla naszych małych i dużych uczniów. Każdy kto