Polska Szkoła SEN na spotkaniu z Ministrem Edukacji

Dyrekcja naszej Szkoły w osobach Tomasza Bastkowskiego i V-ce Dyrektor Agnieszki Matys, spotkała się z Ministrem Edukacji Irlandii Richardem Brutonem i Ministrem ds. Równości, Integracji i Imigracji Davidem Stantonem 22 lutego w hotelu O’Callaghan Alexander Hotel w Dublinie. Tematem spotkania, zainicjonowanego przez Dyrektor Polskiej Szkoły „Kleks” w Arklow Monikę Kostkę było wprowadzenie języka polskiego do szkół irlandzkich. [end]Minister z zainteresowaniem wysłuchał argumentów strony polskiej i pozytywnie odniósł się do pomysłu. W tym bardzo ważnym dla naszej społeczności szkolnej wydarzeniu, wzięli udział przedstawiciele naszych rodziców, w osobach Pana Jarosława Tajkowskiego i jego syna, a naszego licealisty, Allana. Co omawiane było na forum publicznym spotkania? Rola religii i wyznania w procesie rekrutacji uczniów do szkoły i możliwe metody przyszłych. Na spotkanie i konsultacje zaproszeni zostali przedstawiciele organizacji zainteresowanych w temacie alternatywnych szkół narodowych, w tym przedstawiciele mniejszości narodowych i religijnych. Według Ministra Brutona, rodzice którzy nie są wierzący nie powinni czuć się niekomfortowo w systemie edukacyjnym Irlandii, szczególnie w procesie rekrutacyjnym, przez które przechodzi każdy uczeń, co za tym idzie rodzic. Jednocześnie należy z szacunkiem traktować rodziców, którzy w swojej wierze jednak postanowią kształcić dzieci. Wszystkie zainteresowane strony zgadzają się, że typy szkół powinny odzwierciedlać zmiany demograficzne i kulturowe współczesnej Irlandii.

Zakończenie roku szkolnego 2023/24, cz.1

Pożegnań nadszedł czas! Ostatnia sobota wypełniona była zakończeniem roku szkolnego dla klas 3 i 8 szkoły podstawowej i Kursu maturalnego, za którym już tęsknimy! Uroczystości były bardzo barwne i urozmaicone,

Wycieczka do Delphi Adventure Centre

Wspinaczka, zjeżdżanie na linie, budowanie tratwy, kajaki, kąpiele błotne, wieczorny spacer po lesie to tylko kilka z atrakcji, z których korzystali nasi uczniowie ubiegłej soboty podczas wycieczki do Delphi Adventure