Wielki Festyn Rodzinny i V Olimpiada Szkół Polonijnych.

Turniej piłkarski, bieg na jedną milę SEN, występy wokalne i taneczne, zmagania z historią, geografią i językiem ojczystym, malowanie twarzy, grill to tylko kilka atrakcji, jakie czekały na uczestników V Olimpiady Szkół Polonijnych w ubiegłą sobotę, 14 maja, organizowaną przez Polską Szkołę SEN i Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie na terenie Deaf Village Centre pod hasłem „Polska, biało-czerwoni!”. [end]Wśród uczestników Olimpiady, poza Polską Szkołą SEN, znalazły się takie szkoły jak: SPK przy Ambasadzie RP w Dublinie z siedzibą w Cavan, Szkoły z Letterkeny oraz Dundalk. Oraz wielu przybyłych, niezrzeszonych fanów aktywnego wypoczynku.Przy akompaniamencie polskiej muzyki i wspaniałej pogody rozpoczęliśmy nasz Wielki Festyn już o godzinie 9:30 biegiem na jedną milę SEN. W biegu uczestniczli zawodnicy w kategoriach wiekowych od nauczania zintegrowanego po dorosłych – rodziców oraz nauczycieli. W tym samym czasie na boiskach rozpoczął się turniej piłkarski w 4 kategoriach wiekowych: Orliki, Trampkarze, Juniorzy oraz Seniorzy. Zawodnicy dopisali, drużyn ubiegających się o tytuł mistrzowski było wiele, niemniej zwycięzca mógł być tylko jeden (oczywiście w swojej kategorii wiekowej). I tak w aż trzech kategoriach zwyciężyła Szkoła SEN (Orliki, Juniorzy i Seniorzy), w kategorii Trampkarze laur zwycięzstwa powędrował do drużyny z Navan. W myśl przysłowia „dla każdego coś miłego”, obok dyscyplin sportowych, można było wziąć udział w Olimpiadzie naukowej, na którą składały się takie dyscypliny, jak: dyktando, geografia, historia, matematyka i nowość w tym roku związana z tytułem Olimpiady – wiedza o polskiej reprezentacji piłkarskiej. „Piekielnie” trudne dyktando, okazało się banalnie proste dla Gabrieli Sidorowicz z Dundalk (klasy pierwsze), Tosi Brychcy z Polskiej Szkoły SEN (klasy drugie), Patryka Pieszyńskiego z Letterkenny (klasy trzecie), Damiana Kosmulskiego z SEN (klasy czwarte), Sandry Dancewicz z SPK Cavan (gimnazjum) oraz Piotra Fludera z Dundalk (dorośli). Najlepszą wiedzę historyczną zaprezentowali w kategorii klasy 4-6 Adam Kosmulski z SEN, w gimnazjum Wiktoria Romankiewicz, wśród dorosłych zwyciężył Mariusz Pieszynski z Letterkenny. Do walki o najlepszego matematyka stanęli uczestnicy z wszystkich grup wiekowych. Najlepiej liczącym uczniem klasy pierwszej została Audrey Ważeńska z SEN. W klasie drugiej ex aequo Dominika Chudoba i Antonina Brychcy z Polskiej Szkoły SEN, w klasie trzeciej najlepszy okazał się Bartosz Kupisiak z Waterford. W klasach 4-6 królowała Agnieszka Sokół z Letterkenny. W kategorii gimnazalistów Paweł Zieliński ze Szkoły SEN, a wśród dorosłych najlepiej liczyli ex aequo Ryszard Kowalski z Dundalk i Daniel Śliwa z Waterford. Tytuł najlepszego geografa w kategorii klas pierwszych ex aequo zdobyły uczennice Szkoły SEN: Audrey Ważeńska i Martyna Wilk. W klasach drugich pierwsze miejsce zajęła Martyna Mirek również ze Szkoły SEN. Klasy trzecie miały zwycięzcę w osobie Maxa Koniorczyka. W klasach 4-6 Laur zwycięzcy powędrował do Karola Furmańczyka z Szkoły SEN. Wśród młodzieży najlepszy okazał się Bartosz Biernacik z Cavan. A wśrod dorosłych triumfował Mariusz Pleszyński z Letterkenny. W konkursie z wiedzy na temat polskiej reprezentacji piłkarskiej triumfowali kolejno: Antonii Górski ze Szkoły SEN (klasy 1-3), Natalia Żądło z SEN (klasy 4-6), Bartosz Biernacik z Cavan (gimnazjum) oraz Janusz Lisiecki (dorośli).Od godziny 14:30 odbywały się rownież zawody pływackie.Po konkurencjach rozwijających ciało nadszedł czas na olimpiadę artystyczną. W tym roku ogłoszono kilka konkursów, w tym konkurs plastyczny, fotograficzny, taneczny, poetycki, recytatorski i filmowy. Na scenie holu szkoły iralndzkiej przed zgromadzoną publicznością oraz trzyosobowym jury złożonym z Martyny Borkowskiej, Anny Zych-Jaros oraz Justyny Kosmulskiej zaprezentowali się najwybitniejsi aryści w Irlandii. Oglądaliśmy popisy wokalne zarówno najmłodszych uczestników, jak i tych starszych. Słuchaliśmy wierszy, oglądaliśmy popisy taneczne zarówno indywdualne, jak i zespołowe. Uczestniczyliśmy w krótkich przedstwieniach teatralnych. Wśród wyróżnionych znaleźli się, m.in. Wspaniała Trójka SEN (najlepsze przedstawienie teatralne), Maja Szymczak z SEN (fantastyczny taniec indywidualny!), Wiktoria Romankiewicz (również taniec indywidualny w kategorii wiekowej gimnazjum), grupowy występ taneczny wykonała najlepiej grupa z Polskiej Szkoły SEN. Występy muzyczne instrumentalne, w tej kategorii zwyciężyła Juliana Jakubas z Dundalk. Śpiewająco zwycięzstwo wywalczyła w kategorii wiekowej 0-3 Darusia Stawiarska, a w kategorii klas 4-6 Malwina Łukaszewicz z Cavan. W kategorii gimnazjaliści najlepsza okazała się Jadwiga Błaszyk z Letterkenny. Najlepszą śpiewającą grupą został zespół Leszczynki z Letterkenny. W konkursie recytatorskim zwyciężyła w klasach 0-3 Gabriela Gardias ze Szkoły SEN, natomiast w kategorii klas 4-6 Nicole Matuszewska z Cavan.Atrakcjom nie było końca i dla wszystkich znalazło się coś interesującego, stoiska, grill, kawiarnia, księgarnia z polskimi książkami, dla najmłodszych malowanie buziek, miasteczko harcerskie, latająca rakieta, dwa ogromne dmuchane zamki i długo by jeszcze wymieniać. Dzień zwieńczyliśmy loterią, w której główną nagrodą był iPhone 5s oraz publiczną dekoracją zwycięzców, którą uświetnił Piotr Rakowski, zastępca Ambasadora RP w Dublinie. Wszystkim uczniom, zawodnikom, rodzicom, kadrze szkół serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!

Wielkanoc folklorem malowana

Wielkanoc to czas nie tylko religijnych refleksji, ale także radości, twórczej zabawy i wspólnoty. W naszej szkole, jak co roku, uczniowie i nauczyciele przygotowali wyjątkowe przedstawienie, które nie tylko celebruje