Dlaczego zabawa jest ważna w życiu naszych dzieci?

Zabawa w rozwoju dziecka odgrywa ogromną rolę, której nie należy sprowadzać wyłącznie do przyjemności i rozrywki. Nie ma lepszego sposobu na naukę, niż właśnie poprzez zabawę! Dlaczego?Zabawa w rozwoju dziecka odgrywa ogromną rolę i to już od pierwszych tygodni życia. Samo potrząsanie grzechotką uczy dziecko, że jego działanie przynosi konsekwencje, w postaci określonego dźwięku. Już pierwsze zabawy, choć dorosłym mogą wydawać się nieudolne lub bezsensowne, mają wpływ na rozwój dziecka. Poprzez zabawę dziecko poznaje otaczający je świat.[end]Rodzicu, zabawy Twojego dziecka, nigdy nie są bezsensowne! One zawsze mają jakiś sens i cel, który niekoniecznie musi być przez Ciebie rozumiany. Nigdy nie należy przerywać zabawy dziecka, nawet jeśli wydaje nam się ona głupia. Dziecko rozwija się swoim rytmem, wykorzystując swój naturalny potencjał.Poza tym, dziecko ma ogromną wyobraźnię, która znajduje się poza zasięgiem nas, dorosłych. Dzieci, których zabaw nikt nie hamuje, są w przyszłości bardziej kreatywne, samodzielne i twórcze. Niektórzy rodzice mylnie uważają, że nauka poprzez zabawę tyczy się tylko tego, by uczyć dziecko cyferek, liter, liczenia, czytania… Owszem, zabawa jest tu bardzo przydatna, ale dopiero na późniejszym etapie. Dziecko poprzez zabawę uczy się już wcześniej! Przede wszystkim są to jego umiejętności społeczne, umiejętność komunikacji, nawiązywania kontaktów i odnalezienia się w grupie.Już niespełna dwuletnie dziecko, próbuje opiekować się misiem lub lalką, próbuje je karmić. Chce czesać mamę i gotować z nią obiad lub próbuje pomóc tacie w majsterkowaniu. Te proste, codzienne czynności są dla niego zabawą, która pomaga mu odnaleźć się w Waszym dorosłym życiu. Już małe dziecko, poprzez zabawę uczy się wyciągać wnioski ze swojego zachowania. To ogromnie ważna umiejętność!Żeby zabawa przynosiła dziecku korzyści i pomagała mu się rozwijać, musi spełniać pewne określone kryteria. Przede wszystkim, zawsze musi być dostosowana do jego wieku i możliwości. Koniecznym warunkiem jest także to, by zabawa ta sprawiała dziecku przyjemność. Jeśli rodzic narzuca dziecku konkretną formę zabawy, a jemu ona nie odpowiada… to nie możemy już mówić o zabawie! Dla przyswajania i zapamiętywania informacji ogromnie ważne jest to, by angażować obie półkule mózgu. I to właśnie ma miejsce podczas niemal wszystkich zabaw ruchowych. Jeśli chcemy, by nasze dziecko rozwijało się jak najlepiej, a także nie miało żadnych problemów z nauką, od początku oferujmy mu dopływ różnorodnych bodźców. Śpiew, muzyka, taniec, podskoki, różnorodne faktury materiałów… pamiętajcie tylko, że złożoność bodźców musi być zawsze dostosowana do wieku dziecka.

Inauguracja warsztatów druku 3D

W najbliższą sobotę uczniowie klas starszych będą mieli niebywałą okazję wzięcia udziału w pokazie drukarek i druku 3D. Pokaz, który będzie inauguracją warsztatów z drukowania i projektowania 3D, będzie otwarty