Halloween w Przedszkolu SEN!

31 października cała Irlandia obchodzi Halloween. Geneza tego święta jest wyraźnie celtycka czyli zdecydowanie irlandzka.Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. [end]Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano strojami strachów i upiorów.. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo tak popularnej dziś halloweenowej dyni. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakłada się maski. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie dla naszych przedszkolaków i uczniów, ale wiem, że ten dzień od przyjazdu na wyspę lub urodzin na niej (tak, tak coraz więcej u nas Polaków – Irlandczyków – Dublińczyków) jest jednym z ulubionych dni dla naszych milusińskich. Pamiętam jak jeszcze w Polsce straszono nas diabelskim Halloween. No cóż Kochani! Straszą bo się nie znają! Nic nie wiedzą! Cudnie jest, bajkowo i słodko od słodyczy. Nie zauważyłem, żeby moje dzieci mniej chrześcijańskie przez Halloween się robiły. Zauważyłem natomiast odruchy wyraźnie prospołeczne i wspólnotowe. Nastoletnie córki nasze, które wcześniej jako przecudnej urody dziewczątka chodziły od domu do domu rzucając nieśmiertelne hasło: „Trick or treat!” za co spotykała je nagroda w postaci juków pełnych słodyczy wczoraj same przygotowywały i rozdawały paczki dla hord małych smoków, dyń, dziwolągów i straszydeł różnej maści. Śmiem twierdzić, że nasze Andrzejki z wróżbiarstwem i bajaniem są bardziej pogańskie, a nie słyszałem by ktoś grzmiał i straszył społeczeństwo Świętym Andrzejem i jego ludycznością! W każdym razie w przedszkolaki, zerówkowicze i pierwszaki nasze kochają Halloween, a my razem z nimi. Zresztą jak nie lubić tego barwnego święta. A niedowiarków odsyłamy do naszej galerii, gdzie zobaczą jak było w szkole w ostatnią sobotę. Na koniec trochę spóźnione, ale szczere życzenia Happy Halloween! I do następnego roku Kochani….

Inne ciekawe newsy

Premiera zbioru opowiadań „Kraina wyobraźni”

Agata Bizuk oficjalnie była naszym gościem specjalnym podczas sobotniego spotkania autorskiego z młodzieżą klas od 6 wzwyż. Odpowiedziała ona na zaproszenie naszej polonistki Julity Górzyńskiej -Brenzak, a okazja była szczególna!

Bal karnawałowy – szalone lata 70-te

Bal karnawałowy w stylu szalonych lat 70-tych jakiego jeszcze nie było! Przepiękne stylizacje, wspaniała muzyka, zabawa od pierwszych minut balu, parkiet zapełniony przez cały wieczór i cudowne humory, tak w

Bal wenecki

Bal wenecki – taki temat przyświecał naszym uczniom podczas szukania przebrania na zabawę karnawałową klas 4 i 5 klas. A zadanie wykonali po mistrzowsku, ponieważ stroje które zaprezentowali były przepiękne!