Parada Św.Patryka

Po raz pierwszy w historii z udziałem polskiej szkoły SEN w Dublinie!Wieloletnie starania spowodowały, że po raz pierwszy w historii polskie dzieci i ich rodzice wzięli udział w najbardziej prestiżowej paradzie z okazji Świętego Patryka. Polska Szkoła SEN w Dublinie otrzymała to ogromne wyróżnienie. Jest pierwszą polonijną szkołą, która wzięła udział w transmitowanej na cały Świat imprezie! Jest to historyczny moment i powód do wielkiej dumy dla nas – Polaków mieszkających w Irlandii. [end]W sobotę 17 marca 2012 w Dublinie polskie dzieci wystąpiły w charakterze uczestników, jako aktorzy, cyrkowcy i tancerze. Przebrani za pierotów, chłopcy i dziewczęta tańczyli, żonglowali jabłkami i pozdrawiali wiwatujący tłum, który rokrocznie liczy kilkaset tysięcy widzów.Zaszczyt spotkał również polskich tatusiów, którzy przebrani w ekstrawaganckie stroje pchali na całej długości parady główną konstelację „polskiej” grupy z piękną tancerką na trapezie w środu. Żony kibicujące dziecom i mężom miały więc powody do uzasadnionej zazdrości….Bylismy świadkami bardzo ważnego dla Polonii wydarzenia, tym bardziej, że doroczna Parada Świętego Patryka w Dublinie, która odbywa się z okazji narodowego irlandzkiego święta, przyciąga zainteresowanie mediów na całym świecie. W tym roku w dniu 17 marca wraz z Dublinem świętowały miasta partnerskie: Sydney, Nowy York, Paryż. Zazieleniły się wieża Eiffla oraz wodospad Niagara.Polacy mieszkający w Dublinie tłumnie kibicowali naszej grupie! Nie zabrakło biało-czerwonych flag, koszulek, szalików i kapeluszy w narodowych barwach!Na powitanie polskiej grupy w niebo pofrunął deszcz konfetti i rozległy się chórlane śpiewy i owacje na stojąco. Był to również niespotykany dotąd widok na dublińskich ulicach, charakterystyczny bardziej dla wielkich widowisk piłkarskich. Nawiązując do wielkiej piłki występ dzieci i rodziców z polonijnej szkoły SEN nie był to jedyny polski akcent w Dzień Świętego Patryka w stolicy Irlandii. Tego dnia na dublińskich ulicach i w pubach promował się Poznań, jako organizator Euro 2012. Na irlandzkich fanów piłki nożnej, którzy tłumnie wybierają się do stolicy Wielkopolski, czekały niespodzianki w postaci konkursów z nagrodami. Zwycięzcy mogli liczyć na kufel wybornego piwa, czyli napoju, który jest trunkiem narodowym irlandczyków, a w Dzień Świętego Patryka od Dublina po Galway wypija się go niebotyczne ilości. Brawa dla Poznania, który znakomicie wykorzystał największe irlandzkie święto do promocji miasta. Teraz używając żargonu piłkarskiego: druga połowa, a nawet dogrywka w Wielkopolsce podczas meczów Irlandii z Chorwacją i Włochami. Według szacunkowych danych klkadziesiąt tysięcy irlandzkich fanów wybiera się w maju i w czerwcu do Poznania i Gdańska, którzy już dziś korzystają z porad polskich przyjaciól z licznej polonii na Zielonej Wyspie. Irlandczycy na pewno będą świetnie przygotowani i północno-zachonia Polska ponownie się zazieleni i to nie tylko za sprawą kalendarzowej wiosny, jakże pięknej w naszym kraju.Podsumowując, zielony Dublin w dniu 17 marca 2012 roku był tym razem rownież białoczerwony.

Inauguracja warsztatów druku 3D

W najbliższą sobotę uczniowie klas starszych będą mieli niebywałą okazję wzięcia udziału w pokazie drukarek i druku 3D. Pokaz, który będzie inauguracją warsztatów z drukowania i projektowania 3D, będzie otwarty