11 listopada – Abecadło Wolnych Dzieci.

W 1926 roku Artur Oppman znany ze słynnych bajek i legend warszawskich o Syrence, Bazyliszku, Złotej Kaczce napisał wierszowaną historię Polski zatytułowaną „Abecadło Wolnych Dzieci”. W 93 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nasi uczniowie wystawili piękne przedstawienie według tekstu wspomnianego pisarza i patrioty. Chłopcy i dziewczęta szkoły SEN dzielnie deklamowali poetyckie strofy pełne historycznej wiedzy i mądrości. [end]Uczniowie szkoły SEN przygotowali na uroczystość ponad 200 biało-czerwonych chorągiewek, które wprawione w ruch wibrowały wysyłając w przestrzeń szum przywołujący na myśl husarskie skrzydła i drogie biało-czerwone bandery łopoczące na wietrze. Dzieci śpiewały też piosenki z tamtych lat. Cała społeczność szkolna na stojąco i z szacunkiem odśpiewała roty hymnu narodowego. Po brawurowej inscenizacji, każdy mały Polak w naszej szkole, chciał być żołnierzem co głośno i dobitnie wykrzyczał. Specjalnie dla przyszłych rekrutów dziewczyny z klasy 6 zaśpiewały „Białą Armię” z repertuaru Beaty Kozidrak i grupy Bajm. Było uroczyście, podniośle, ale i z tzw. „jajem”. Właściwie nie znam innego sposobu na przekazywanie dzieciom spraw ważnych i aktualnych choć tak bardzo odległych. Zwłaszcza naszym Wolnym Dzieciom, które latają samolotami częściej niż my dorośli teraz, w ich wieku podróżowaliśmy pociągiem, czy autobusem. Wolnym Dzieciom, które są obywatelami Świata i Europy swobodnie porozumiewającymi się w dwóch językach polskich i angielskim nie potrzeba wiele. Wolnym Dzieciom, które są wolne bo kiedyś ich przodkowie walczyli o to za cenę swego życia i swojej krwi trzeba o tym mówić. Wolnym Dzieciom nie trzeba dziś dostatniego i łatwego życia. To już prawie wszyscy mają. Wolne Dzieci potrzebują tożsamości, wiary i świadomości narodowej. To klucz do wolności: wiedzieć skąd jestem, dokąd zmierzam i ile mam czasu. Dziękuję Bogu i Wam, że mogliśmy być razem w słoneczną sobotę 12 listopada – Polakami.

Zakończenie roku szkolnego 2023/24, cz.1

Pożegnań nadszedł czas! Ostatnia sobota wypełniona była zakończeniem roku szkolnego dla klas 3 i 8 szkoły podstawowej i Kursu maturalnego, za którym już tęsknimy! Uroczystości były bardzo barwne i urozmaicone,

Wycieczka do Delphi Adventure Centre

Wspinaczka, zjeżdżanie na linie, budowanie tratwy, kajaki, kąpiele błotne, wieczorny spacer po lesie to tylko kilka z atrakcji, z których korzystali nasi uczniowie ubiegłej soboty podczas wycieczki do Delphi Adventure