Polska Szkola w Dublinie
polska szkola w dublinie
Polska szkola Dublin                        
Nauka
Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem.
Steve Jobs - miliarder, wizjoner, geniusz
»  więcej
Sport
Nie mam nastroju na emeryturę. Ona jest dla młodych ludzi.
Alex Ferguson - legendarny trener Manchester United
»  więcej
Sztuka
Literatura to najprzyjemniejszy sposób ignorowania życia.
Fernando Pessoa - portugalski poeta i pisarz
»  więcej
Kultura
Europa potrzebuje więcej takich krajów jak Polska.
Bono, wokalista U2, Dublińczyk
»  więcej
Polska Szkoła SEN podbija Płońsk i Warszawę!  30 kwiecień 2018 (11:03)
Polska Szkoła SEN podbija Płońsk i Warszawę!

Polska Szkoła SEN podbija Płońsk i Warszawę!


Pierwszy dzień w Płońsku przywitał nas słonecznie. Gospodarze, pani Edytka i Teresa wraz z dyrekcją: panią Ewą i Teodozją oprowadziły nas po szkole, pokazały imponujący obiekt sportowy, składający się z basenu, orlików oraz skateparku. Zaprosiły na obiad: przepyszną pomidorową z ryżem, jak u mamusi i wyśmienitego schabowego po płońsku.

Energiczna pani Teresa zabrała nas do swojego królestwa, które znajduje się w pobliskim parku miejskim. Jest tam edukacyjna ścieżka ekologiczna oraz ścieżka zmysłów, róża kierunków, szereg plansz dotyczących zwierząt i roślin nad rzeką Płonką. Po wyczerpującym dniu czekała nas niespodzianka w postaci koncertu fortepianowego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku oraz Szkoły Muzycznej I Stopnia w Płońsku.

Spotkanie w Urzędzie Miasta z panią wiceburmistrz Teresą Kozerą przebiegło nad wyraz przyjemnie, rozmawialiśmy o różnicach obyczajowych i kulturowych w Polsce, Irlandii i na Litwie. Polscy uczniowie nie mogli uwierzyć, że nasi podopieczni uczą się sześć dni w tygodniu. Obiecali, że nie będą już narzekali, bo nie mają tak źle. :)
Drugiego dnia również na niebie pojawiło się cudne słoneczko, co wprawiło wszystkich w świetny nastrój ! Z samego rana pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernika znajdującego się w Warszawie, które jest najprościej ujmując miejscem samodzielnego eksperymentowania w niezwykłym, ogromnym laboratorium badawczym.

Pokazuje, w jak różny sposób można się uczyć i odkrywać świat. Wyeksperymentowani udaliśmy się na Stare Miasto w Warszawie, podziwialiśmy Zamek Królewski, który został doszczętnie zniszczony we wrześniu 1944 r. przez wojska niemieckie i ponownie odbudowany 1980 r., co zawdzięczamy wyłącznie ofiarności społeczeństwa. Z oddali oglądaliśmy też Cytadelę zbudowaną na rozkaz cara Mikołaja I w Warszawie, po upadku powstania listopadowego.

Byliśmy też w Muzeum Adama Mickiewicza i dotykaliśmy biurka, na którym tworzył wielki wieszcz oraz krzeseł, na których siedział m.in. Chopin przebywając z wizytą u poety. Zrobiliśmy piękne zdjęcia przed Kolumną Zygmunta i poszliśmy na ... lody! Wracając zahaczyliśmy o Galerię Łomianki, gdzie poczęstowano nas najlepszymi pierogami na świecie! ;) A na kolację Rodzice uczniów z SP3 w Płońsku przygotowali wystawnego grilla w wielkiej altanie z muzyką i deserem

Ostatniego, tym razem oficjalnego dnia pobytu odbył się Miejski, Powiatowy i Polonijny Konkurs Ortograficzny. Do SP3 przyjechało stu uczniów, z okolic Płońska, ale też Litwy i Irlandii. W Miejskim Centrum Kultury w Płońsku gospodarze przygotowali dla gości wspaniały koncert muzyczny, było pięknie, profesjonalnie i kolorowo. Na końcu odbyło się uroczyste rozdanie nagród i podziękowania dla współorganizatorów naszego wyjazdu. Jakby wrażeń było mało, udaliśmy się do miejscowego radia udzielić wywiadu, było świetnie! Dziękujemy, Płońsk!

Tekst i zdjęcia: Marianna Brzozowska
Komentowanie wyłączone!
OSTATNIO DODANE ZDJĘCIAZOBACZ WIĘCEJ >>
Polska Szkoła SEN - DublinPolska Szkoła SEN - DublinPolska Szkoła SEN - DublinPolska Szkoła SEN - Dublin

Nadchodzące wydarzenia
Najnowsze video szkoły SEN

.